Trwa ładowanie...
ds3s3bn

PiS wskazuje swojego kandydata do TK

Adwokat Andrzej Zielonacki jest kandydatem klubu PiS do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS wskazuje swojego kandydata do TK
(PAP, Fot: Rafał Guz)
ds3s3bn

Zielonacki jest kandydatem na miejsce sędziego Stanisława Biernata, którego kadencja jako sędziego TK kończy się 26 czerwca.

Andrzej Zielonacki to adwokat z Poznania.

ds3s3bn

Jak wynika z informacji serwisu 300polityka.pl, do wyboru dojdzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu - za dwa tygodnie, w piątek 9 czerwca. Wcześniej kandydata przesłucha komisja sprawiedliwości.

Stanisław Biernat został wybrany do Trybunału Konstytucyjnego 13 czerwca 2008 r., w miejsce kończącego swoją kadencję Jerzego Stępnia. Urząd sędziego TK objął 26 czerwca 2008 po złożeniu ślubowania. 3 grudnia 2010 powołany na wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Biernat przebywa do końca swojej kadencji na urlopie, którego wykorzystanie zaleciła mu prezes TK Julia Przyłębska.

Po odejściu Biernata w TK będzie zasiadać 9 sędziów zgłoszonych przez PiS. Trzej z nich: Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch to tzw. "sędziowie-dublerzy", dopuszczeni do orzekania na podstawie ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie ci zostani wybrani na miejsca, zajęte już przez trzech innych sędziów wybranych w październiku 2015 roku przez poprzedni Sejm.

ds3s3bn

Podziel się opinią

Share
ds3s3bn
ds3s3bn