Trwa ładowanie...

PiS wskazuje swojego kandydata do TK

Adwokat Andrzej Zielonacki jest kandydatem klubu PiS do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

PiS wskazuje swojego kandydata do TKŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d48prqc
d48prqc

Zielonacki jest kandydatem na miejsce sędziego Stanisława Biernata, którego kadencja jako sędziego TK kończy się 26 czerwca.

Andrzej Zielonacki to adwokat z Poznania.

Jak wynika z informacji serwisu 300polityka.pl, do wyboru dojdzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu - za dwa tygodnie, w piątek 9 czerwca. Wcześniej kandydata przesłucha komisja sprawiedliwości.

d48prqc

Stanisław Biernat został wybrany do Trybunału Konstytucyjnego 13 czerwca 2008 r., w miejsce kończącego swoją kadencję Jerzego Stępnia. Urząd sędziego TK objął 26 czerwca 2008 po złożeniu ślubowania. 3 grudnia 2010 powołany na wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Biernat przebywa do końca swojej kadencji na urlopie, którego wykorzystanie zaleciła mu prezes TK Julia Przyłębska.

Po odejściu Biernata w TK będzie zasiadać 9 sędziów zgłoszonych przez PiS. Trzej z nich: Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch to tzw. "sędziowie-dublerzy", dopuszczeni do orzekania na podstawie ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie ci zostani wybrani na miejsca, zajęte już przez trzech innych sędziów wybranych w październiku 2015 roku przez poprzedni Sejm.

d48prqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48prqc
Więcej tematów