Trwa ładowanie...

PiS: Rafał Trzaskowski wyjazd na zlot partyjny opłacił z budżetu Warszawy. "Prywatne biuro podróży"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wykorzystał pieniądze publiczne z budżetu stolicy, by polecieć do Brukseli na partyjny szczyt Europejskiej Partii Ludowej - taki zarzut stawiają politykowi radni PiS. - Wyjazd na partyjny szczyt opłacany z miejskiego budżetu Warszawy jest bezczelnością - komentują.
Share
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiŹródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d3q2cfb

2,7 tys. zł wydał z budżetu m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski na wyjazd do Belgii - jak przekonuje PiS - niezwiązany z jego obowiązkami jako prezydenta stolicy.

Tak wynika z odpowiedzi na interpelację złożoną przez stołecznego radnego Dariusza Lasockiego, który wystąpił do ratusza o wykaz delegacji/wyjazdów prezydenta Warszawy od dnia objęcia przez niego urzędu (23 listopada 2018 r.) do dnia złożenia interpelacji (czyli 17 czerwca br.).

Sam Trzaskowski w rozmowie z WP odpiera zarzuty: - PiS nie ma pojęcia, jak zabiega się o interesy miasta w Brukseli.

d3q2cfb

CZYTAJ TEŻ: Rafał Trzaskowski dla WP: "Tłuste koty nie wyśpią się na dębowym biurku w moim gabinecie"

Warszawa WP.PL
WarszawaŹródło: WP.PL, Fot: WP

30 tys. za delegacje zagraniczne

3 tys. zł Trzaskowski z budżetu miasta przeznaczył na delegacje krajowe. Trwały one w sumie 11 dni. Podczas delegacji włodarz Warszawy spotykał się m.in. z prezydentami Poznania, Lublina czy Gdańska.

d3q2cfb

W większości przypadków na delegacje te Trzaskowski udawał się samochodem.

Warszawa WP.PL
WarszawaŹródło: WP.PL, Fot: WP

CZYTAJ TEŻ: Kacprzak: Był Marsz dla Życia i Rodziny. Gdzie był Trzaskowski? [OPINIA]

Dużo więcej środków z kasy miasta Rafał Trzaskowski wydał na delegacje zagraniczne - ponad 19 tys. zł, 400 funtów i 1200 euro.

d3q2cfb

Prezydent Warszawy w ramach delegacji spotykał się m.in. z merem Londynu czy burmistrzem Brukseli.

Ale jedna pozycja w wykazie delegacji przygotowanym przez ratusz budzi wątpliwości.

Z wykazu wynika bowiem, że prezydent Warszawy zapłacił z budżetu miasta za podróż 10 kwietnia br. na zjazd partyjny Europejskiej Partii Ludowej - grupy europarlamentarej, do której należy Platforma Obywatelska. Trzaskowski jest jej wiceprzewodniczącym.

d3q2cfb

Tyle że szczyt EPP nie miał formalnie nic wspólnego z obowiązkami Trzaskowskiego jako prezydenta stolicy. Był poświęcony brexitowi.

Polityk na tę podróż wydał z budżetu miasta prawie 3 tys. złotych.

Warszawa WP.PL
WarszawaŹródło: WP.PL, Fot: WP

CZYTAJ TEŻ: Rafał Trzaskowski: Ws. Karty LGBT nic nie kalkulowałem. Wierzę, że tak trzeba [OPINIA]

Stołeczni radni PiS są oburzeni. - Rafał Trzaskowski na początku kadencji skupił się na licznych wyjazdach. Kiedy mieszkańcy oczekują spełnienia obietnic, jak bezpłatne żłobki, prywatne i publiczne, kiedy oczekują rozwiązania kryzysu śmieciowego w Warszawie, to Trzaskowski jest nieobecny. Warszawski ratusz to ciężka praca każdego dnia, a nie biuro podróży - mówi w rozmowie z WP Sebastian Kaleta, radny, szef komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości.

d3q2cfb

Rzecznik Rafała Trzaskowskiego Kamil Dąbrowa nie odpisał na razie na nasze pytania w tej sprawie. Dąbrowa napisał jedynie na Twitterze, że Trzaskowski był na spotkaniu sieci miast Eurocities - dlatego nie ma w tym nic kontrowersyjnego, a zarzuty PiS są bezzasadne.

Tyle że prezydent Trzaskowski, owszem, był na takim spotkaniu, ale... w marcu. Wątpliwości dotyczącą jego wizyty na partyjnym zjeździe EPP w kwietniu.

W końcu odpisał nam sam prezydent Warszawy: "Z tego, co pamiętam, byliśmy w Brukseli przede wszystkim na Eurocities. I jak zwykle na marginesie było mnóstwo spotkań bilateralnych w sprawie funduszy dla miast. Szczyt EPP również był okazją do rozmów dotyczących Warszawy z szefami głównych unijnych instytucji. PiS nie ma kontaktów z nikim i nie rozumie tego, jak się zabiega o interesy miasta w Brukseli".

d3q2cfb

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q2cfb

Podziel się opinią

Share
d3q2cfb
d3q2cfb
Więcej tematów