PiS próbuje szantażować prezydenta Katowic?
Albo startujesz pod szyldem PiS, albo
zapomnij o wsparciu rządu dla Katowic. Tak śląski PiS namawia
bezpartyjnego faworyta w wyborach prezydenta Katowic - pisze
"Gazeta Wyborcza".
Piotr Uszok rządzi miastem już drugą kadencję. Do tej pory wygrywał wybory na prezydenta Katowic jako kandydat bezpartyjny, cztery lata temu już w pierwszej turze. Nie dał wtedy szans nawet Andrzejowi Sośnierzowi, bardzo popularnemu politykowi w mieście, który niegdyś był w PO, a dziś jest kandydatem PiS na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Również w tegorocznych wyborach Uszok jest wyborczym pewniakiem - mieszkańcy cenią go, ma opinię dobrego gospodarza. Za jego kadencji zbudowano w Katowicach nowe drogi, remontowana jest kanalizacja, odnawia się zabytkowe kamienice w śródmieściu.
Od kilku miesięcy Platforma i PiS namawiają Uszoka, by startował pod ich szyldem. Nic dziwnego, partia, której udałoby się go namówić na start w jej barwach, mogłaby się potem chwalić, że zdobyła władzę w stolicy Górnego Śląska. Uszok się jednak opiera, chce walczyć o wyborców tylko pod własnym nazwiskiem.
PiS nie daje za wygraną. Jego działacze mówią, że zrobią wszystko, by przekonać Uszoka do startu w barwach ich partii. Jeśli się nie zgodzi, przygotowali mocny argument.
Inwestycje w mieście zależą od rządu - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z lokalnych polityków PiS. A Piotr Pietrasz, rzecznik śląskiego PiS, nie pozostawia wątpliwości: Rozumiem, że prezydent Uszok ceni sobie swoją bezpartyjność, ale powinien wziąć pod uwagę argument o inwestycjach.
Informacje o tym, że PiS chce szantażować Uszoka pieniędzmi na inwestycje, dotarły już do katowickiego magistratu. Oglądamy telewizję i zdajemy sobie sprawę, że PiS chce zdominować samorządy. Jesteśmy przekonani, że prezydent sobie z tym poradzi - komentują anonimowo w rozmowie z gazetą katowiccy urzędnicy.
Piotr Uszok nigdy nie należał do żadnej partii. O swoich poglądach mówi: Prawicowe. Wiadomo jednak, że wiele pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym ostatnie dotyczące zmiany samorządowej ordynacji wyborczej, bardzo mu się nie podobają.
Niedawno samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, której współprzewodniczącym jest właśnie Uszok, ostro skrytykowali PiS-owski projekt zmiany tej ordynacji (chodzi o możliwość tzw. blokowania list). To jaskrawy przykład koniunkturalnego działania wynikającego z aktualnej oceny preferencji wyborczych partii politycznych - stwierdzili samorządowcy.
Uszok zapowiedzi szantażowania go przez PiS komentuje krótko: Kluczowe inwestycje dla stolicy regionu nie powinny być przedmiotem targów politycznych. Powinny zależeć jedynie od rzetelnych i merytorycznych argumentów. (PAP)