PolskaPiS: niech premier chroni polską żywność przed pomówieniami

PiS: niech premier chroni polską żywność przed pomówieniami

O podjęcie działań na rzecz ochrony dobrego imienia producentów polskiej żywności, która stała się ostatnio obiektem ataków w Czechach i na Słowacji - zaapelowali do premiera Donalda Tuska europosłowie PiS.

PiS: niech premier chroni polską żywność przed pomówieniami
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Eurodeputowany PiS Tomasz Poręba powiedział, że mamy do czynienia z "intensywną kampanią" przeciwko polskim artykułom spożywczym w mediach czeskich i słowackich. Jak ocenił, polski rząd nie zrobił nic, by bronić reputacji polskich produktów.

- Co prawda minister rolnictwa Stanisław Kalemba pojechał do Czech, ale nie zmieniło to sytuacji producentów polskiej żywności, którzy muszą liczyć się z kilkakrotnie zwiększonymi grzywnami oraz zaostrzonymi kontrolami - mówił Poręba. Z kolei na Słowacji - według niego - doszło nawet do przypadków podpaleń polskich sklepów.

- W związku z tym apelujemy do pana premiera, by podjął realne działania na rzecz ochrony dobrego imienia producentów polskiej żywności - oświadczył europoseł PiS.

Porębę wsparł inny europarlamentarzysta PiS Janusz Wojciechowski. Przekonywał, że sytuacja jest poważna i Polsce grozi spadek eksportu żywności. Jak mówił, w tej sytuacji potrzebne są "działania polskiego rządu na różnych płaszczyznach" w celu ratowania reputacji polskich produktów spożywczych.

Według niego należy np. dbać o to, co mogłoby pozytywnie wyróżnić polską żywność na tle jedzenia z innych krajów europejskich. Wymienił w tym kontekście np. karmienie zwierząt hodowlanych paszą bez GMO czy zakaz uboju rytualnego. - Jesteśmy jednym z tylko czterech krajów, które mają taki zakaz i to należy utrzymać, i promować polską żywność tą ważną dla konsumentów informacją - odwołującą się do ich wrażliwości - że w Polsce pozyskuje się mięso wskutek humanitarnego uboju - mówił.

Kalemba spotkał się w Pradze z czeskim ministrem rolnictwa Peterem Bendlem. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Po spotkaniu obaj ministrowie podpisali komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości żywności.

Uzgodniono również, że media będą powiadamiane dopiero wówczas, jeżeli wynik kontroli urzędowej nie będzie wzbudzał żadnych wątpliwości.

Sprawa dotyczy kontrowersji wokół polskiej żywności, które w Czechach odżyły, gdy na początku kwietnia czeskie służby weterynaryjne poinformowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w polskiej koninie. W lutym czescy inspektorzy odkryli końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach i w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce, a wcześniej zwrócili uwagę na zawartość soli technicznej w produktach żywnościowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (118)