PiS i PO za zakazem kandydowania osób skazanych
Posłowie w trakcie czwartkowego posiedzenia rozpatrzą m.in. przygotowane przez PiS i PO
projekty zmian w konstytucji wprowadzające zakaz kandydowania dla
osób skazanych.
Według projektu Platformy do Sejmu i Senatu nie mogłaby kandydować osoba karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego oraz osoba, wobec której wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego.
Projekt zgłoszony przez klub PiS zakłada natomiast, że to ustawa określałaby przypadki, w których osoba nie mogłaby kandydować do parlamentu z powodu popełnienia ściganego z oskarżenia publicznego umyślnego przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.
PiS zgłosił też projekt zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, zgodnie z którym bierne prawo wyborcze nie przysługuje osobie, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, jeżeli czyn objęty wyrokiem jest ustawowo zagrożony karą pozbawienia wolności. Kandydat na posła lub senatora musiałby przedstawiać oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa wybieralności.
W porządku obrad są też projekty zmian: w ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, w ustawie o wyborze prezydenta RP, w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz w ustawie o Krajowym Rejestrze karnym autorstwa PSL.
Sejm wysłucha także informacji bieżącej o stanie bezpieczeństwa państwa w kontekście potencjalnych ataków terrorystycznych. Posłowie będą również zadawać pytania w sprawach bieżących; m.in. poseł SLD Tadeusz Iwiński chce zapytać o nie obsadzanie stanowisk ambasadorów Polski w ponad 20 placówkach, w tym w wielu kluczowych państwach Unii Europejskiej.
Posłowie wysłuchają też informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2006 roku.
W porannych głosowaniach Sejm będzie decydował m.in. w sprawie: projektu ustawy o zniesieniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych, projektu zmian w ustawie o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, projektu nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i prawa o szkolnictwie wyższym.