PiS i PO: oferta PGNiG zagrożeniem dla interesów Polski
Liderzy PiS i PO Jarosław Kaczyński i Jan Rokita we wspólnym oświadczeniu wystosowanym napisali, że przeprowadzenie publicznej oferty Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa spowoduje zagrożenie dla interesów Polski. Opowiedzieli się za prywatyzacja PGNiG, ale z zadbaniem "o interes wszystkich podmiotów gospodarczych".
Ich zdaniem, zagrożenie to wynika "z nieprawidłowego i niezgodnego z interesem długofalowym całej gospodarki narodowej wydzielenia aktywów przesyłowych".
W oświadczeniu Kaczyński i Rokita podkreślili jednocześnie, że "sama prywatyzacja PGNiG jest w niewątpliwym interesie Skarbu Państwa i powinna zostać przeprowadzona po przeprowadzeniu zmian dotyczących własności aktywów przesyłowych".
Zapowiedzieli, że w przypadku udostępnienia akcji PGNiG osobom trzecim przed zmianami dotyczącymi własności aktywów przesyłowych, powołany przez PiS i PO rząd wniesie projekt ustawy w sprawie nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłem gazu.
PiS od początku sprzeciwia się publicznej ofercie PGNiG. Według przedstawicieli partii, wprowadzenie akcji PGNiG na giełdę mogłoby spowodować, że udziały w EuRoPol GAZie przejmie rosyjski koncern Gazprom. (W posiadaniu PGNiG jest 48% akcji spółki EuRoPol GAZ, będącej właścicielem polskiego fragmentu rurociągu jamalskiego. Kolejne 48% akcji EuRoPol GAZu posiada Gazprom).
W liście przesłanym w maju premierowi Markowi Belce prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał, że prywatyzacja PGNiG "skutkować będzie utratą kontroli nad infrastrukturą decydującą o bezpieczeństwie dostaw gazu ziemnego do kraju".
EuRoPol Gaz nie może być w rękach prywatnych, jest spółką przesyłową i musi pozostać w rękach Skarbu Państwa - powiedział w radiu PiN poseł PiS Kazimierz Marcinkiewicz.
Jak wcześniej informowali politycy PiS, partia chciałaby, aby 48% akcji, które PGNiG ma w EuRoPol Gazie, zostało włączone do spółki PGNiG Przesył. Jednak jak dotąd przedstawiciele partii nie powiedzieli, jak to przeprowadzić, żeby Gazprom nie przejął całkowitej kontroli nad spółką. PGNiG informowało bowiem, że w razie przesunięcia jego pakietu akcji EuRoPol Gazu do innego podmiotu Gazprom mógłby pakiet ten przejąć, korzystając z prawa pierwokupu.
Debiut giełdowy PGNiG zaplanowano na 23 września. W czwartek zaczęła się oferta publiczna 900 mln akcji serii B PGNiG. Zapisy w transzy indywidualnej potrwają do 9 września. Cena emisyjna akcji zostanie opublikowana 13 września.
Początkowo oferta publiczna PGNiG miała się odbyć w czerwcu, jednak resort skarbu zdecydował o jej przesunięciu na jesień, m.in. w związku z wydzieleniem operatora gazociągów przesyłowych, czyli PGNiG Przesył (w 100% własność Skarbu Państwa). 1 lipca weszła w życie umowa leasingowa, określająca przejmowanie infrastruktury związanej z przesyłem gazu przez spółkę PGNiG Przesył.