Trwa ładowanie...
10-05-2006 02:10

PiS chce pohandlować Pałacem Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki oraz mieszczące się w
nim placówki kultury nie mają w ostatnich latach szczęścia - uważa
"Trybuna". Po kuriozalnych pomysłach byłego posła prawicy Czesława
Bieleckiego, by stworzyć w pałacu muzeum komunizmu, teraz PiS-owscy urzędnicy warszawskiego ratusza planują na niego kolejny
zamach. Według dziennika niebezpieczeństwo dotyczy m.in. Muzeum
Techniki.

PiS chce pohandlować Pałacem Kultury i Nauki
d3y57h1
d3y57h1

Zasłużonej placówce upowszechniania wiedzy o dziejach postępu technicznego grozi, że obchodzone przez nią w tym roku jubileusze 130-lecia powstania i 50-lecia reaktywowania po wojnie będą ostatnimi.

Naczelny architekt Warszawy Michał Borowski chce doprowadzić do całkowitego skomercjalizowania Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w którym mieści się muzeum. Sposobem na to ma być przekazanie pałacu spółce, która aktualnie nią zarządza. Będzie ona mogła podnieść czynsze wynajmu tak wysoko, że żadna placowka kulturalna tego nie wytrzyma. Swoje pomysły Borowski uzasadnił niskimi dochodami, jakie gmach przynosi miastu.

To jest działanie pozbawione sensu, bo trzeba by zmienić charakter obiektu, który był przeznaczony na potrzeby kultury i nauki, a który chce się zamienić na, przepraszam za słowo, handelek - mówi gazecie dyrektor Muzeum Techniki Jerzy Jasiuk.

Zapytanie do premiera Kazimierza Marcinkiewicza złożył w tej sprawie poseł SLD Piotr Gadzinowski. Istnieje poważna groźba, że przestaną istnieć nie tylko Muzeum Techniki, ale także teatry Dramatyczny i Studio oraz kino, które działają w pałacu. Borowski zapowiada już przenosiny muzeum, a wiemy, czym takie zapowiedzi się często kończą, całkowitą likwidacją - mówi Gadzinowski.

d3y57h1

"Trybuna" przypomina, że Muzeum Techniki jest spadkobiercą tradycji XIX-wiecznych muzeów technicznych oraz założonego w 1875 r. w Warszawie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które odegrało w zaborze rosyjskim wielką rolę kulturotwórczą jako placówka upowszechniania wiedzy technicznej i cywilizacyjnej. Muzeum zgromadziło ogromną kolekcję unikatowych eksponatów obrazujących rozwój techniki w jej rozmaitych dziedzinach. (PAP)

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj