PiS: bezpieczeństwo energetyczne kluczowym zadaniem państwa
Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa
energetycznego jest kluczowym zadaniem państwa, które powinno
dążyć do dywersyfikacji dostaw gazu i ropy naftowej wzorem
Niemiec, Francji czy Hiszpanii - uważają politycy PiS, którzy w Szczecinie rozmawiali na ten temat na kilkugodzinnej
konferencji.
Należy zrobić wszystko, aby zdywersyfikować dostawy gazu i całkowicie zabezpieczyć dostawy ropy naftowej - mówił prezes PiS. Jak wyjaśniał J. Kaczyński, wysiłki państwa powinny zmierzać ku temu, aby dostawy ropy zabezpieczyć od strony technicznej, jak i pozyskania nowych źródeł dostaw.
Przypomniał, że takie działania podjął już poprzedni rząd (chodzi o decyzje o budowie gazoportu), a próbował je także zrealizować gabinet AWS. Zdaniem lidera PiS, rodzi się pytanie "o ogromnej wadze", czy jest w tej sprawie wola polityczna obecnej ekipy.
Podobne oczekiwania od rządu mają uczestniczący w spotkaniu pozostali politycy partii. Oczekują oni "od rządu Donalda Tuska działań zapewniających bezpieczeństwo energetyczne" kraju, określonych w strategiach przyjętych przez rząd PiS.
Były minister skarbu Wojciech Jasiński podkreślił, że w najbliższym czasie polska energetyka ze względu na spore zapotrzebowanie na energię będzie wymagała dużych inwestycji.
Jego zdaniem, jednym z podstawowych problemów, które trzeba w przyszłości rozwiązać, jest sprostanie konkurencji. Dotyczy to zarówno sektora paliwowego, jak i energetycznego.
Adam Bielan uważa, że za sprawą eurodeputowanego PiS Marcina Libickiego polska frakcja w PE odniosła "historyczny sukces" w sprawie raportu dotyczącego budowy Gazociągu Północnego.
Bielan wyraził nadzieję, że raport eurodeputowanego PiS zostanie przez PE przyjęty, gdyż przedsięwzięcie to jest "zagrożeniem dla środowiska i bezpieczeństwa energetycznego".
Posłowie PiS w dyskusji zwracali uwagę na wyzwania, jakie stoją przed naszym krajem w dziedzinie energetyki jądrowej i energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.