Trwa ładowanie...
d3bk3iv
01-11-2012 09:45

Piraci uwolnili 6 Rosjan i Estończyka porwanych u wybrzeży Nigerii

Piraci grasujący w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Nigerii uwolnili sześciu obywateli rosyjskich i Estończyka, uprowadzonych 15 października podczas ataku na statek - poinformowało francuskie towarzystwo żeglugowe.

d3bk3iv
d3bk3iv

Wszyscy marynarze są cali i zdrowi. W najbliższych dniach opuszczą Nigerię - napisała firma Bourbon w komunikacie.

Nie podała szczegółów dotyczących uwolnienia Rosjan i Estończyka. Większość firm, których pracownicy padają ofiarami piratów, decyduje się na wpłacenie okupu - pisze agencja AP.

Francuskie towarzystwo żeglugowe podziękowało za wsparcie "lokalnym nigeryjskim władzom", a także "rządom: Nigerii, Rosji, Estonii, Luksemburga i Francji".

Do pirackich napaści w Zatoce Gwinejskiej dochodzi w ostatnim czasie coraz częściej. Pod względem zagrożenia dla żeglugi ten akwen ustępuje jedynie wodom w pobliżu Rogu Afryki, gdzie grasują piraci somalijscy.

d3bk3iv

Wiele pirackich gangów aktywnych w Zatoce Gwinejskiej wywodzi się od zbrojnych ugrupowań, które funkcjonowały w pobliżu delty Nigru, zanim zgodziły się na zaproponowaną przez nigeryjski rząd amnestię w 2009 roku. Porozumienie to przyczyniło się do znacznego zmniejszenia liczby ataków.

W październiku piraci uwolnili grecki tankowiec, porwany w Zatoce Gwinejskiej niedaleko Wybrzeża Kości Słoniowej. Jednostki transportujące paliwo należą do ulubionych celów piratów.

W sierpniu piraci zaatakowali u wybrzeży Togo grecki tankowiec z 20 osobami na pokładzie. Uwolnili statek wraz z załogą kilka dni później, wcześniej jednak ukradli 3 tys. ton ropy naftowej.

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj