Trwa ładowanie...
d31vvuw
d31vvuw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
porwanie

Piraci porwali zagraniczny statek

U wybrzeży Somalii piraci uprowadzili w nocy z poniedziałku na wtorek południowokoreański statek z 22-osobową załogą. Do ataku na jednostkę doszło w pobliżu portu w Mogadiszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d31vvuw

Nie znamy dalszych szczegółów. Sytuacja na tych wodach pogarsza się - powiedział Andrw Mgangura, szef Wschodnioafrykańskiego Programu Pomocowego.

Z kolei według agencji France Presse, statek "Dia Honga Dan" opanowali ochroniarze, których zadaniem było chronić jednostkę i zażądali okupu w wysokości 15 tysięcy dolarów. AFP powołuje się przy tym na anonimowego przedstawiciela zarządu portu. Motywacje ochroniarzy "nie są jasne" - twierdzi on.

W poniedziałek łupem porywaczy padł japoński chemikaliowiec z 23-osobową załogą, który został uprowadzony na terytorialne wody Somalii. Załogę chemikaliowca stanowili Koreańczycy, Filipińczycy i Birmańczycy.

d31vvuw

17 października somalijscy piraci porwali statek płynący pod banderą Komorów, a należący do armatora z Dubaju.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni piraci na tych wodach pięciokrotnie usiłowali uprowadzić inne jednostki, jednakże zostali zmuszeni do ucieczki.

Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) stale ostrzega przed groźbą ataków piratów u wybrzeży Somalii i zaleca statkom handlowym zachowanie odległości co najmniej 200 mil morskich (ok. 370 km) od brzegu.

Somalijscy piraci używają łodzi motorowych wyposażonych w telefony satelitarne i system nawigacji satelitarnej GPS. Zwykle są uzbrojeni w broń automatyczną, wyrzutnie rakiet i granaty. Ich celem są zarówno statki pasażerski, jak i towarowe.

Somalia nie ma skutecznie działającego rządu od roku 1991, gdy dyktator generał Mohamed Siad Barre został obalony przez lokalnych watażków, którzy następnie rozpoczęli walkę między sobą. Od tego czasu w Somalii szerzy się bezprawie a w konflikcie w tym kraju śmierć poniosło co najmniej 300 tys. ludzi.

d31vvuw

Podziel się opinią

Share

d31vvuw

d31vvuw
Więcej tematów