PolskaPiraci atakują na torach

Piraci atakują na torach

Przedstawiciele PKP oceniają, że na Śląsku
coraz częściej dochodzi do zuchwałych ataków na pociągi, np.
niedaleko Gliwic złodzieje odpięli od jednego z nich 13 wagonów z
koksem. W ostatnim czasie śląska kolej notuje też coraz więcej
przypadków obrzucenia pociągów kamieniami. Kilku pasażerów
zostało rannych.

Rzecznik Oddziału Regionalnego Polskich Linii Kolejowych w Katowicach Włodzimierz Leski przedstawił zestawienie ostatnich ataków na pociągi na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Gliwicach. Np. we wtorek nieznani sprawcy odpięli 13 wagonów pociągu na szlaku kolejowym Maciejów Południowy-Gliwice. Wykorzystali moment, kiedy pociąg stał na torach. Z odpiętych wagonów wysypali koks.

"Wydarzenie to szczególnie zagrażało bezpieczeństwu ruchu - pociąg z 12 wagonami przyjechał na stację w Gliwicach, natomiast 13 wagonów pozostało na szlaku. Tor zamknięto na półtorej godziny" - powiedział Leski. Maszynista zorientował się, że przywiózł niekompletny skład dopiero w Gliwicach, bo odpinając wagony złodzieje zakręcili zawór działającego na sprężone powietrze hamulca. Urządzenia pociągu nie wykazały więc spadku ciśnienia.

Także we wtorek na torach między Rudą Śląską a Zabrzem złodzieje wysypali z wagonów miał węglowy. Kiedy pracownicy kolei, którzy przyjechali na miejsce drezyną awaryjną, zbierali surowiec z torowiska, złodzieje obrzucili ich kamieniami i nożycami do cięcia metalu. Jeden z pracowników PKP został ranny w rękę.

Na niebezpieczeństwo są także narażeni pasażerowie PKP, przejeżdżający przez Śląsk. Młodzi chuligani coraz częściej obrzucają pociągi pasażerskie kamieniami. W ostatnich tygodniach na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Gliwicach odnotowano pięć przypadków, w których kamienie raniły pasażerów. Poszkodowani, którzy zwykle odnosili rany głowy, trafiali do szpitala lub musieli skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego.

"Są to tylko wybrane zdarzenia z terenu Zakładu Linii Kolejowych w Gliwicach, do podobnych dochodzi w Katowicach, Tarnowskich Górach i Częstochowie" - zaznaczył Leski.

Kradzieże węgla i złomu z wagonów kolejowych są na Śląsku prawdziwą plagą. Każdej doby dochodzi średnio do ok. 10 tzw. usypów węgla. Wcześniej złodzieje zatrzymują pociągi, np. wykładając na torach przeszkody. Otwierają wagony z węglem i uciekają. Potem wracają po łupy.

Na początku lutego złodzieje węgla chcieli zatrzymać pociąg, zmieniając w semaforze sygnalizację zielonych i czerwonych świateł. Według służb kolejowych tylko dzięki spostrzegawczości maszynisty pociągu towarowego nie doszło do tragedii. Do zdarzenia doszło na szlaku kolejowym między Dąbrową Górniczą, Ząbkowicami a Łazami. To linia, z której korzystają również pociągi pospieszne i ekspresowe, jadące na tym odcinku z szybkością ok. 120 kilometrów na godzinę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)