PolskaPiotruś Pan ukończył 100 lat

Piotruś Pan ukończył 100 lat


Piotruś Pan, chłopiec, który nie chciał być dorosły, kończy w tym roku sto lat. W 1904 roku ukazała się książka angielskiego pisarza Sir Jamesa Matthew Barriego o skrzydlatym chłopcu mieszkającym w Nibylandii.

Piotruś Pan ukończył 100 lat
Źródło zdjęć: © AFP

Historia o Piotrusiu Panie, która jest klasyką literatury dla dzieci, podoba się też dorosłym. Dzieci widzą w niej przede wszystkim barwną opowieść przygodową z udziałem piratów i krokodyli, dorośli znajdują tu metaforyczną przypowieść o tęsknocie za dzieciństwem i nieuchronności stawania się dorosłym. Piotruś Pan trafił też do świata psychologii, a typowym przypadkiem "syndromu Piotrusia Pana" ma być Michael Jackson.

Sto lat temu na deskach londyńskiego Duke of York's Theater wystawiono sztukę Barriego "The Little White Bird", tam właśnie Piotruś Pan pojawił się po raz pierwszy. Siedem lat później - w 1911 roku - ukazała się książka "Piotruś Pan".

Setną rocznicę narodzin jednego z najpopularniejszych bohaterów filmów i przedstawień Hollywood świętuje dwoma filmami. W styczniu na ekrany amerykańskich kin trafiła ekranizacja powieści (którą w Polsce będzie można oglądać od marca), w październiku do dystrybucji trafi film "Neverland" oparty na biografii Barriego. Rolę autora Piotrusia Pana zagra Johnny Depp.

Sir James Matthew Barrie urodził się w 1860 roku, zmarł w 1937. Wywodził się z rodziny o szkockich korzeniach, pisał powieści fantastyczne i romanse, komedie satyryczno-obyczajowe (jak np. "Nieporównany Crichton"). Był bardzo niski - miał zaledwie około półtora metra wzrostu. Pomysł napisania powieści o małym chłopcu związany jest z przyjaźnią, która łączyła Barriego z pięcioma braćmi z rodziny Llewelyn Davies. To historia podobna do przyjaźni Levisa Carrolla z siostrami Liddell, która zaowocowała "Alicją w Krainie Czarów".

Po śmierci rodziców chłopców Barrie zaadoptował całą piątkę. "W postaci Piotrusia Pana łączą się zachowania całej waszej piątki. Tak jak poprzez pocieranie kawałków drewna można uzyskać ogień, tak ścieranie się waszych osobowości stworzyło postać Piotrusia. Piotruś to iskierka, którą mi daliście" - pisał Barrie, dedykując powieść całej piątce braci.

"Piotruś Pan" tylko z pozoru jest wesołą opowieścią o chłopcu, który nie chce być duży. Tak naprawdę to mroczna opowieść o przemijaniu, lęku przed nieuchronną dorosłością i śmiercią. Biografowie Barriego łączą tę obsesyjnie powracającą w jego twórczości fascynację przemijaniem ze śmiercią jego ukochanego starszego brata, który zginął podczas wypadku na placu zabaw w wieku 13 lat. Aż trzech z piątki braci, którzy byli pierwowzorami postaci Piotrusia, także zginęło w bardzo młodym wieku - jeden na froncie I wojny światowej, drugi utopił się, trzeci popełnił samobójstwo. Sam Barrie nie miał dzieci.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)