Trwa ładowanie...
d38wq43

Piotrków Trybunalski zostanie jednak zawierzony Maryi Królowej Polski. Większość radnych była za

13 z 17 radnych Piotrkowa Trybunalskiego zagłosowało dziś za zawierzeniem miasta Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Dwóch radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. - To nie dublowanie, a ponowienie - mówił przedstawiciel ruchów religijnych.
Share
Uroczystość zawierzenia miasta Maryi Królowej Polski odbędzie się 8 grudnia.
Uroczystość zawierzenia miasta Maryi Królowej Polski odbędzie się 8 grudnia.Źródło: East News, Fot: Andrzej Zbraniecki/Monkpress
d38wq43

Uchwała, nad którą głosowali radni, brzmi: "Prezydent miasta oraz rada miasta świadomi bogactwa duchowego kultu maryjnego, który przez wieki był obecny w Piotrkowie Trybunalskim, pragną w sposób szczególny związać miasto z Najświętszą Maryją Panną, Królową Polski. Wsłuchując się w głos ruchów i wspólnot katolickich działających na terenie naszego miasta, chcemy zawierzyć wszystkie sprawy Piotrkowa Trybunalskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny". Projekt "stanowiska" przygotował przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Przedstawicielami wspomnianych w stanowisku ruchów i wspólnot katolickich podczas sesji byli ks. dziekan Stanisław Nowacki oraz Jacek Tworkowski przewodniczący forum ruchów religijnych.

- Rok temu już tę propozycję otrzymałem od parafian, aby zawierzyć miasto Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Zawierzenie jest czymś dobrym - to powierzenie się opiece Matki Boskiej. W związku z tą inicjatywą oddolną taką propozycję na radzie miasta dyskutujemy - powiedział na sesji rady ks. dziekan Stanisław Nowacki.

d38wq43

- Dlaczego piotrkowskie katolickie stowarzyszenia postanowiły zainicjować zawierzenie Maryi Królowej Polski? Patrzenie dzisiaj na nasze miasto i ojczyznę nasuwa przykre wnioski. Pełno jest zła, nieszczęść i niesprawiedliwości, przykrych relacji i braku szacunku z różnych stron. Widzimy wiele podziałów, w świecie wybucha coraz więcej konfliktów społecznych i zbrojnych. Jak widać ludzkie starania nie wystarczają. To zainspirowało nas do podjęcia działań do zawierzenia miasta Niepokalanemu Sercu Najświętsze Maryi Panny Królowej Polski - dodał Jacek Tworkowski.

"Nie ma dublowania, tylko ponowienie"

Okazuje się, że pomysł ten budził kontrowersje wśród duchownych, którzy przypominają, że miasto zostało już zawierzone innej Matce Bożej:- Piotrków został już oddany w szczególną opiekę Matce Bożej Piotrkowskiej. A Matka Boża, to matka Boża, niezależnie od tego, w jakim wizerunku - mówił jeszcze przed sesją rady miasta Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.

- Rozmawiałem z ojcem Gracjanem. Powiedział, że został zaskoczony przez redaktorkę, nie znał sprawy bliżej i myślał, że to, co my robimy, to jest dublowanie czegoś, co już parę lat temu zostało uczynione. Porozmawialiśmy i wyjaśniło się, że przecież co jakiś czas przypominamy sobie jak trzeba starać się o dobre rzeczy. Ma to uzasadnienie jak słabnie nasza dobra wola, pracowitość czy inne obowiązki. Dlatego ponawiamy modlitwy, prośby i zawierzenia. Tak samo robimy tutaj - wyjaśnił podczas posiedzenia rady Tworkowski.

d38wq43

Tworkowski wyznał również, że cała inicjatywa została zgłoszona jeszcze przed wyborami. - Mieliśmy opor nawet ze strony katolickich radnych. Wszyscy obawiali się, że zostanie to potraktowane jako akcja wyborcza. Myśmy przełożyli termin zgodnie z sugestiami radnych na po wyborach - dodał Tworkowski.

Zawierzenie odbędzie się 8 grudnia w parafii św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38wq43

Podziel się opinią

Share
d38wq43
d38wq43
Więcej tematów