Piotr Witt wydał we Francji pierwszy "e‑book" o Chopinie
Studium polskiego autora Piotra Witta, rzucające nowe światło na paryskie życie Fryderyka Chopina, ukaże się we Francji w styczniu jako e-book (książka elektroniczna). To będzie pierwsza wydana w tej formie francuska książka o genialnym kompozytorze.
16.01.2011 | aktual.: 17.01.2011 08:59
Esej "Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie", opublikowany w końcu ubiegłego roku w Polsce nakładem polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyjdzie w styczniu we Francji. Ukaże się tam najpierw jako książka elektroniczna (e-book) na i-padzie, czyli przenośnym komputerze z ekranem dotykowym, dzięki wydawnictwu Leezam i przy wsparciu francuskiego ministerstwa kultury. Obecnie trwają także rozmowy w sprawie wydania książki po francusku w tradycyjnej, czyli w papierowej formie.
W wydaniu elektronicznym można także usłyszeć głos autora, który czyta część tekstu i opowiada o pracy nad swoim studium. Czytelnik, jeśli tego zapragnie, może w trakcie lektury kliknąć na ekran, odtwarzając fragment muzyki Chopina związanej z tekstem.
"Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie" opowiada o pierwszych, bardzo trudnych, miesiącach Chopina w stolicy Francji po jego przyjeździe z Polski. W przekonaniu autora, jego książka, oparta na słabo znanych dotąd dokumentach, burzy wiele legend narosłych wokół biografii artysty.
- Życie Chopina dzieli się z grubsza na dwie epoki: przed triumfem i po triumfie. Okres po triumfie znamy w drobnych szczegółach. W przeciwieństwie do tego wcześniejsza epoka jest wciąż bardzo słabo znana - powiedział Witt.
Według Witta, ten okres paryskiej "biedy i zapoznania" kompozytora trwał znacznie dłużej niż przyjmowano do tej pory - nie pięć, ale aż 15 miesięcy. Chopin mieszkał wówczas na nieogrzewanym poddaszu w kamienicy przy bulwarze Poissonniere, w centrum stolicy Francji. Dotychczas przyjmowano, że sukces w sferach towarzyskich monarchii lipcowej Chopin zawdzięczał koncertowi danemu u Pleyelów 25 lub 26 lutego 1832 r. Według Witta, w rzeczywistości sukces polskiego pianisty przyszedł jednak dopiero prawie rok później.
- Nikt z biografów Chopina nie wspomina o koncercie Chopina, który miał miejsce 30 grudnia 1832 roku w rezydencji Hotel de Monaco, w ówczesnej Ambasadzie Austrii, gdzie dziś mieści się ambasada Polski. Był to wtedy najbardziej wpływowy salon muzyczny Paryża. Już w tydzień po tym koncercie Chopin stał się sławny i bogaty, został najdroższym profesorem fortepianu we Francji - powiedział Witt.
Autor wyjaśnił, że na zapomniane przez biografów dokumenty o życiu genialnego kompozytora natrafił w paryskiej Bibliotece Narodowej, pracując nad swoją poprzednią książką o dziejach Hotel de Monaco. Inne ciekawe archiwalia spoczywały w zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Piotr Witt, historyk i krytyk sztuki, dziennikarz, od od 30 lat mieszka w Paryżu. Był komentatorem politycznym w redakcji polskiej Radia Wolna Europa od początku lat 80. do czasu zamknięcia tej rozgłośni. Napisał m.in. monografię "Ambasada Polski: Hotel de Monaco".