PolskaPiotr Skrzynecki skończyłby 75 lat

Piotr Skrzynecki skończyłby 75 lat

75. rocznica urodzin Piotra Skrzyneckiego, założyciela krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", mija w poniedziałek. Skrzynecki zmarł 27 kwietnia 1997 roku.

Piotr Skrzynecki urodził się 12 września 1930 roku w Warszawie. Po wojnie przeniósł się wraz z matką do Łodzi, gdzie skończył Państwową Szkołę Instruktorów Teatrów Ochotniczych.

Wyjechał na praktyki do Krakowa, gdzie początkowo prowadził amatorskie zespoły, m.in. w Nowej Hucie. Pisał też recenzje z wystaw plastycznych dla "Echa Krakowa". W latach 50. zaczął studiować historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiów tych jednak nie ukończył.

W 1956 roku studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, wśród których był Piotr Skrzynecki, znaleźli sobie piwnicę, z której postanowili zrobić miejsce ich sobotnich spotkań. Sami usunęli węgiel, który w niej się znajdował, urządzili wnętrze. Początkowo czytali tam różne teksty, grali na gitarach, śpiewali. Stopniowo zaczął powstawać kabaret, który potem przyjął nazwę "Piwnica pod Baranami". Choć trudno dziś powiedzieć, kto pierwszy rzucił pomysł, by zorganizować kabaret, to z całą pewnością za jego założyciela uważa się właśnie Piotra Skrzyneckiego.

Przez ponad 40 lat Skrzynecki był związany z "Piwnicą pod Baranami". Był kierownikiem artystycznym, konferansjerem, reżyserem, inspiratorem i współtwórcą wizerunku scenicznego wielu autorów i wykonawców. Sam nie pozostawił żadnych ważnych tekstów, za to jego twórczość utrwalona została w dziełach wielu wybitnych artystów.

Kim ja jestem w Piwnicy? Pytano mnie tyle razy. Kiedyś wymyśliłem, że kimś w rodzaju inspicjenta, bo latam za wykonawcami po kątach i wypycham na scenę - mawiał Skrzynecki.

Mimo że kabaret cieszył się wielką popularnością, pracę Skrzyneckiego zaczęto doceniać dopiero po 1989 r. W 1994 r. nadano mu honorowe obywatelstwo Miasta Krakowa, otrzymał też Wielką Nagrodę Fundacji Kultury na Zamku w Warszawie. Jego portret został utrwalony w filmie "Przewodnik" Tomasza Zygadły z 1984, gdzie sam zagrał główną rolę.

Skrzynecki został pochowany na krakowskim Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)