Piotr Gliński: rząd będzie wspierał obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski
Będziemy jako rząd wspierali obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski; będziemy chcieli, żeby to był czas refleksji nad naszą tożsamością, nad wartościami chrześcijańskimi - mówił w piątek w Warszawie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
27.11.2015 | aktual.: 27.11.2015 21:41
- To jest wielka i ważna rocznica - podkreślił minister Gliński.
Jak mówił, "Chrzest Polski wprowadził Polskę w obręb kultury śródziemnomorsko-łacińskiej, oznaczał olbrzymie szanse rozwojowe w sensie politycznym, w sensie gospodarczym, społecznym, ale także kulturowym i duchowym". - Oznaczał przyjęcie wiary i moralności chrześcijańskiej, podstawowych wartości cywilizacyjnych, umożliwił wszechstronny rozwój naszego państwa i naszej wspólnoty politycznej - dodał szef resortu kultury.
- Chrześcijaństwu zawdzięczamy także możliwość trwania tej wspólnoty przez ponad tysiąc lat. Instytucjonalna strona chrześcijaństwa, czyli Kościół jako instytucja, jako wspólnota wiernych, niosła polskość przez lata, broniła naszej tożsamości, że wspomnę chociażby okres zaborów czy okres PRL-u, polską Solidarność, która także z chrześcijaństwa wyrosła - mówił dalej prof. Gliński.
Przypominając słowa Jana Pawła II minister podkreślił, że nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa, bez chrześcijaństwa. - Dlatego też państwo polskie, rząd polski będzie wspierał tę bardzo ważną także dla kształtowania współczesnego społeczeństwa polskiego rocznicę - 1050. rocznicę Chrztu Polski. Będziemy jako rząd wspierali obchody, będziemy chcieli, żeby to był czas refleksji nad naszą tożsamością, nad wartościami chrześcijańskimi, nad podstawami naszego bytu narodowego - powiedział Gliński.
- Pamiętajmy, że jedną z takich istotnych wartości, jaką niesie chrześcijaństwo, jest przecież wartość miłosierdzia, wartość miłości bliźniego. I dzięki temu być może badacze przemian obyczajowych w kulturze światowej wskazują, że podstawowym wymiarem rozwoju cywilizacyjnego jest zdolność do samoograniczenia - powiedział minister kultury.
Jego zdaniem "jest szalenie istotne, żeby ludzie mogli tworzyć zintegrowane wspólnoty, żeby te wspólnoty mogły tworzyć szersze konstelacje polityczne". - I to się dzieje dzięki zdolności naszej cywilizacji do samoograniczenia. Tę zdolność wywodzimy właśnie z wartości chrześcijańskich - mówił dalej minister.
Jak mówił, MKiDN będzie wspierało obchody "poprzez Narodowe Centrum Kultury". - To będą zarówno uroczystości rocznicowe, wydarzenia kulturalne i edukacyjne, jak i już w tej chwili rozstrzygnięty program grantowy i druga edycja tego programu - zapowiedział Gliński.
W konferencji prasowej udział wziął także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jeden z organizatorów uroczystości składających się na program obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które przypadają w 2016 r.
Obchody te są okazją m.in. do tego, by zastanowić się, co mogłoby się stać, "jeśli Polska i Europa zostanie wypłukana z chrześcijaństwa" - zwrócił uwagę abp Gądecki. - To, co obserwujemy w tej chwili w Europie, właśnie to zagubienie w obliczu narastającej siły terrorystów, jest po części efektem właśnie wypłukania chrześcijaństwa. Ludzie, nie mając żadnych korzeni, łatwo ulegają manipulacji i kończą we wszelkiego rodzaju nonsensach - powiedział.
Koordynatorem obchodów jest Narodowe Centrum Kultury (NCK). Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski oraz NCK powstała specjalna strona internetowa Chrzest966.pl, na której znaleźć można informacje na temat obchodów.
"Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" - pod takim hasłem w dniach 11-13 marca w Gnieźnie odbędzie się jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński, który zgromadzi wybitnych intelektualistów i polityków zjednoczonej Europy.
Prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do hasła "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa", napisał w związku ze zbliżającymi się obchodami i X Zjazdem Gnieźnieńskim: "Nawiązujemy w ten sposób do faktu, iż chrzest Mieszka był początkiem historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich".
"We współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy da się odczuć wyraźną potrzebę głębokiej odnowy. Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu. Chcemy w Gnieźnie doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami" - napisał abp Polak.
Obchody centralne 1050. rocznicy Chrztu Polski zaplanowano na termin 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia). W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP.
Szczególnym wydarzeniem będzie także - 16 kwietnia - świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu (w związku z nim opracowano stronę www.stadion2016.pl). Myślą przewodnią będzie: "Gdzie chrzest tam nadzieja". Jubileuszowe świętowanie, po którym nastąpi msza św., to celebracje liturgiczne skoncentrowane obrzędach chrzcielnych. To najbardziej rozbudowane nabożeństwo (4 godz.) podzielone będzie na części, w których swój udział zaznaczą m.in. muzycy, chór, teatr.
Wydarzeniom religijnym towarzyszyć będą podczas obchodów liczne wydarzenia naukowo-kulturalne. W Poznaniu konferencje naukowe zorganizują m.in.: oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe i Archiwum Archidiecezjalne (7 kwietnia) oraz Muzeum Archeologiczne (we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - w maju). Odbędą się także wystawy (np. w: Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy). Poznański Teatr Muzyczny przygotuje musical "Jesus Christ Superstar". Zaplanowano także wydarzenia muzyczne, widowiska multimedialne, pokazy filmów oraz działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent RP Andrzej Duda.