PolskaPionierski zabieg w centrum onkologii

Pionierski zabieg w centrum onkologii

Pionierski zabieg rekonstrukcji górnego odcinka przewodu pokarmowego z wykorzystaniem tkanek z przedramienia wykonano w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Pionierski zabieg w centrum onkologii
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kaczmarczyk

Zabieg wykonany we współpracy z włoskimi chirurgami trwał prawie sześć godzin. Była to pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce.

- Rekonstrukcja górnego odcinka przewodu pokarmowego, gardła dolnego i części szyjnej przełyku daje wielkie szanse na radykalną poprawę stanu zdrowia pacjentki dzięki temu przywracamy jej naturalny sposób odżywiania - powiedział podczas konferencji prasowej kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM prof. Wojciech Golusiński.

37-letnia pacjentka przed 2 miesiącami miała wykonany zabieg operacyjny polegający na całkowitym usunięciu krtani i szyjnej części przełyku z powodu raka krtani. Łącznie brakowało siedmiu cm przewodu pokarmowego.

Lekarze w Poznaniu pobrali pacjentce płat skórno- mięśniowy z przedramienia i uformowali z niego brakujący odcinek przewodu pokarmowego. Całość został oparta na specjalnym stencie, który po kilku tygodniach zostanie z ciała pacjentki usunięty.

- Teraz pacjentka będzie karmiona dożylnie przez tydzień a potem, po sprawdzeniu szczelności zespolenia zaczniemy ją wdrażać do karmienia drogą naturalną - powiedział prof. Golusiński. W zabiegu brali udział dwaj włoscy lekarze.

- Musieliśmy odtworzyć ten fragment przewodu pokarmowego, a największy problem mieliśmy z polaczeniem tkanek ze względu na blizny po operacji pacjentki, którą miała wcześniej. Udało się jednak te tkanki połączyć - powiedział dziennikarzom dr Giuseppe Mercante z Instituto Nazionale Di Tumori Regina Elena z Rzymu.

- Ze względu na te blizny potrzebowaliśmy pomocy włoskich kolegów, oni mają doświadczenie w takich zabiegach - dodał dr Paweł Golusiński, który brał udział w operacji.

Gdyby nie wykonano tego zabiegu to pacjenta do końca życia musiałby być karmiona dożylnie a ślina byłaby odprowadzana specjalną przetoką.

Dotychczas poznańscy lekarze przeprowadzali operacje odtworzeniowe w zakresie chirurgii głowy i szyi, ale nigdy nie przeprowadzono odtworzenia tak dużego odcinka przewodu pokarmowego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)