Pionierski zabieg terapii wątrobowej na Dolnym Śląsku
Pionierski na Dolnym Śląsku zabieg tzw. wątrobowej terapii zastępczej przeprowadzili lekarze z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W Polsce jest tylko kilka ośrodków, stosujących ten sposób leczenia ostrej niewydolności wątroby.
34-letnia kobieta trafiła do Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, miała ostrą niewydolność wątroby, spowodowaną zatruciem paracetamolem. Stan jej zdrowia był bardzo ciężki i lekarze zdecydowali się zastosować u niej tzw. terapię wątrobową zastępczą.
Polega ona na tym, że specjalne urządzenie przejmuje funkcje wątroby i oczyszcza organizm z toksyn. Tej kobiece uratowało to życie - powiedział PAP ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej opieki medycznej wrocławskiego szpitala, Piotr Garba.
Był to pierwszy taki zabieg wykonany na Dolnym Śląsku. W Polsce wykonuje go tylko kilka ośrodków. Dlatego do tej pory pacjenci z Dolnego Śląska z ostrą niewydolnością wątroby jeździli do odległych ośrodków, natomiast od dwóch miesięcy mamy już odpowiedni sprzęt i dlatego po raz pierwszy mogliśmy na miejscu w taki sposób pomóc pacjentce - dodał Garba.
Stan 34-latki poprawił się, ale według oceny lekarzy, nadal jest ciężki.