PolskaPionierski zabieg medyczny w klinice Uniwersytetu Medycznego

Pionierski zabieg medyczny w klinice Uniwersytetu Medycznego

Pierwszy w Polsce pionierski zabieg
przeprowadzony nowoczesną metodą leczenia pacjentów z arytmią
serca wykonano w Klinice Kardiologii Interwencyjnej i
Kardiodiabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ablację pod
kontrolą echosonografii wewnątrzsercowej wykonywano do tej pory
jedynie w USA i kilku centrach kardiologicznych Europy.

Pionierski zabieg medyczny w klinice Uniwersytetu Medycznego
Źródło zdjęć: © PAP

04.03.2005 | aktual.: 04.03.2005 18:58

Jak powiedział szef kliniki dr Leszek Markuszewski, ablacja to nowoczesna metoda leczenia pacjentów z arytmią serca, która polega na usuwaniu tzw. ognisk arytmii prądem elektrycznym o częstotliwości radiowej. Z kolei technika echosonografii wewnątrzsercowej pozwala na uwidocznienie wszystkich interesujących lekarza struktur anatomicznych serca. Arytmia serca to schorzenie bardzo częste, ale bardzo trudne do leczenia. To choroba, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, pracę zawodową, a nierzadko stanowi zagrożenie dla życia chorego - podkreślił Markuszewski.

Piątkowy zabieg wykonany pod kierunkiem Markuszewskiego i prof. Andrzeja Lubińskiego, szefa sekcji elektrofizjologii i stymulacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, polegał na wprowadzeniu do serca przez żyły przewodów elektrycznych (cewników diagnostycznych i elektrod ablacyjnych) oraz ultrasonograficznej głowicy wewnątrzsercowej o grubości zapałki. Obrazy anatomiczne serca oraz zapis EKG obserwowano na nowoczesnych komputerach.

Zdaniem Markuszewskiego wykorzystanie echosonografii wewnątrzsercowej w czasie ablacji zwiększa bezpieczeństwo zabiegu, skraca jego czas oraz pozwala na skuteczniejsze leczenie chorych ze szczególnie groźnymi i trudnymi rodzajami arytmii, a także na dotarcie do miejsc serca dotychczas niedostępnych. W czasie zabiegu pacjent jest przytomny, nie odczuwa praktycznie bólu, nie ma praktycznie potrzeby otwierania klatki piersiowej. I co najważniejsze, na drugi dzień wychodzi do domu - powiedział Markuszewski.

Zabiegi nowatorską metodą przeprowadzono w Łodzi u trzech pacjentów: 17-latka uprawiającego pływanie, czynnego zawodowo 45-letniego mężczyzny oraz 77-letniej kobiety, która od ponad 20 lat cierpiała na serce. (mila)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)