Trwa ładowanie...
dz2ilz1

Pionierska operacja serca - wszczepili zastawkę w zastawkę

Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili pierwszą w Polsce operację wszczepienia zastawki w uszkodzoną zastawkę mitralną w sercu 79-letniej pacjentki. Uratowało to jej życie.

dz2ilz1
dz2ilz1

Jak poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku szef tej kliniki prof. Tomasz Hirnle, ze względu na stan zdrowia kobieta nie mogła być poddana tradycyjnej operacji, bo by jej nie przeżyła. Nowatorską operację przeprowadzono 3 sierpnia, a poinformowano o niej w czwartek.

Kobieta trzy lata temu przeszła w Białymstoku tradycyjną operację wszczepienia zastawki biologicznej w ujściu mitralnym. Już wtedy Hirnle dokonał zapisu w dokumentach, że w przyszłości, ze względu na kruchość tkanek, chora nie może być poddana ponownej operacji. Tak się zdarzyło, że po roku od operacji, na skutek infekcji bakteryjnej, zastawka biologiczna uległa zniszczeniu. Obejrzenie tych zniszczeń w technologii trójwymiarowej na sprzęcie lekarzy z innej kliniki - kardiologii - pozwoliło ocenić, że ich rodzaj pozwala na wszczepienie w uszkodzoną zastawkę drugiej, sztucznej, by uratować pacjentkę.

- Gdy pojawił się problem z tą uszkodzoną zastawką, wiedziałem, że mam dla niej (pacjentki) zamkniętą drogę do reoperacji. Jedyną szansą było zrobić coś, nie otwierając klatki piersiowej. Zastosowałem technologię, która była znana z zastawki aortalnej, a ja ją zastosowałem do zastawki mitralnej. Tylko dlatego było to możliwe, że tam już tkwiła sztuczna, biologiczna zastawka. Czyli wszczepiłem zastawkę w zastawkę - tłumaczył dziennikarzom Tomasz Hirnle. Kobietę udało się uratować.

Hirnle podkreślił, że unikalność przeprowadzonej operacji polega na tym, że lekarze znajdują nowe miejsca, gdzie można zastosować metodę przezcewnikowego wszczepiania sztucznej zastawki w zastawkę aortalną. - Czy to będzie przyszłość medycyny? W jakimś stopniu na pewno tak, na pewno będziemy tego robić więcej - mówił Hirnle.

dz2ilz1

Unikalny zabieg trwał około 6,5 godziny. Zastawkę wszczepiono drogą tzw. przezcewnikową. Pacjentka miała niewielkie nacięcie międzyżebrowe. Ponieważ taki sposób leczenia nie występuje w katalogu standardowych procedur, zgodę na jego przeprowadzenie wydało Ministerstwo Zdrowia. Sama zastawka to koszt ok. 60 tys. zł, drugie tyle to koszt operacji - podkreślił dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Bogusław Poniatowski.

Hirnle tłumaczył, że do tej pory zazwyczaj wykonywano takie zabiegi w ujściu aortalnym. -Jeszcze nie istnieją żadne metody, żeby wszczepić sztuczną zastawkę w naturalną zastawkę mitralną - mówił Hirnle. Dzieje się tak ze względu na budowę anatomiczną tej zastawki. - Na świecie znam pojedyncze opisane przypadki tego typu postępowania w zastawce mitralnej - powiedział Hirnle. Były wykonywane w Niemczech i Szwecji.

Szef białostockich kardiochirurgów podkreślił, że operacja była rzadka, bo w Białymstoku trafiła się taka pacjentka. Kobieta przed operacją była w bardzo ciężkim stanie. Mówił, że na szczęście nie ma zbyt wielu pacjentów, którzy by takich rzadkich operacji wymagali.

Operowana w Białymstoku pacjentka czuje się dobrze, w przyszłym tygodniu powinna opuścić szpital. Wróci do domu. Mieszka w okolicy Bielska Podlaskiego. Dziennikarzom mówiła, że przed operacją z powodu duszności nie mogła przejść więcej niż kilka kroków, teraz czuje się lepiej, chodzi.

Rocznie białostoccy kardiochirurdzy przeprowadzają około 250 operacji wszczepienia zastawek.

dz2ilz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz2ilz1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj