Pino wkracza na bałtyckie rynki internetowe
Z końcem 2007 roku polski portal Pino (Internet Group S.A.)
uruchomił na rynkach bałtyckich odpowiedniki serwisu patrz.pl -
łotewski vaizdelis.lt i estoński pilk.ee. 14 stycznia swój start
miała z kolei litewska wersja serwisu iThink, dostępna pod adresem
atvirai.lt.
Serwisy vaizdelis.lt jak i pilk.ee mają być konkurentami amerykańskiego YouTube. Liczba unikalnych użytkowników pierwszego z nich w grudniu sięgnęła 231 tysięcy, a ilość odsłon - 3,1 miliona (dane Gemius). Litewski atvirai.lt jest, podobnie jak iThink, poświęcony jest dziennikarstwu obywatelskiemu. Został uruchomiony, gdyż na tamtejszym rynku dynamicznie rozwija się bliska tej formie dziennikarstwa blogosfera.
- Planujemy dalszy rozwój i sukcesywne rozszerzanie naszej oferty na zagranicznych rynkach. W Polsce mamy także kilka projektów, które zaprezentujemy na pewno w tym roku - zapewnia Rafał Janik, twórca serwisu pino.pl.
Vaizdelis.lt i pilk.ee umożliwiają przeglądanie plików video, audio, zdjęć czy animacji flash. Są stworzone w lokalnych wersjach językowych i w założeniu mają budować regionalną społeczność sieciową. Posiadają własną bazę danych i są pod tym względem odrębne od patrz.pl Wykorzystują bazujący na subdomenach system adresowania plików, który ułatwia wymianę linków z materiałami.
Dodatkowo, technologia patrz.pl będzie udostępniana poprzez API partnerskim stronom chcącym umożliwić wymianę plików video czy audio. Każdy partner będzie mógł stworzyć w obrębie własnej strony dział video, dający użytkownikom możliwość wymiany oraz korzystania z materiałów multimedialnych na niej zamieszczonych. Do tej pory z takiej oferty skorzystało kilkadziesiąt portali.
Program partnerski występuje w dwóch wersjach - komercyjnej oraz darmowej. Opcja darmowa kierowana jest do użytkowników prywatnych, którzy na swoich stronach domowych czy blogach chcą stworzyć własną sekcję wymiany plików. Wersję komercyjną przeznaczono dla podmiotów, którym nie opłaca się tworzyć samodzielnie infrastruktury potrzebnej do wymiany multimediów. Obecnie program dostępny jest dla polskiej wersji serwisu, system dla wersji obcojęzycznych jest w trakcie wdrażania.