Pilot "lotów śmierci" chce ekstradycji

Były argentyński wojskowy Julio Alberto Poch, poszukiwany przez Argentynę za udział w tzw. lotach śmierci w czasach dyktatury w latach 1976-1983, zgodził się przed hiszpańskim sądem na ekstradycję. Poch stwierdził, że liczy na "sprawiedliwy proces".

Pilot "lotów śmierci" chce ekstradycji
Źródło zdjęć: © AFP | Gustavo Cuevas

13.01.2010 | aktual.: 13.01.2010 16:34

Podczas "lotów śmierci" piloci zrzucali do morza przeciwników junty, zatrzymanych w byłej Wyższej Szkole Mechaniki Marynarki Wojennej (ESMA) w Buenos Aires, która służyła za główne tajne więzienie i miejsce torturowania opozycji.

Według hiszpańskich władz Poch jest poszukiwany w związku ze śmiercią ponad tysiąca osób w okresie, kiedy miał pracować jako pilot wojskowego myśliwca ESMA.

Pilot: jestem niewinny

57-letni Poch, który ma podwójne obywatelstwo - holenderskie i argentyńskie - odrzuca oskarżenie. Zgodził się na ekstradycję, mówiąc, że będzie mieć w ojczystym kraju "rzetelny proces", zamiast być ofiarą "gry politycznej" w Holandii. Oświadczył, że chce wracać do Argentyny, gdzie będzie bronić się sam, bez udziału adwokata, i że może udowodnić swoją niewinność.

Poch był zatrudniony jako pilot tanich holenderskich linii Transavia. Został zatrzymany we wrześniu w Hiszpanii podczas postoju na lotnisku w Walencji. Był to ostatni lot Pocha przed emeryturą.

Apel córki do księżnej

Córka Pocha zaapelowała o interwencję do księżnej Maximy, żony holenderskiego następcy tronu Willema-Alexandra, która podobnie jak Poch ma obywatelstwo argentyńskie i holenderskie. Ojciec księżnej, Jorge Zorreguieta, był w Argentynie jednym z sekretarzy stanu w ministerstwie rolnictwa w czasach junty.

Jak podał rzecznik holenderskich państwowych służb informacyjnych, list córki Pocha zostanie przekazany właściwemu ministrowi, ponieważ "księżna nie może i nie chce być łączona z tą sprawą".

Świadectwa zebrane w Holandii wskazują na udział Pocha w operacjach związanych z ESMA. Obejmują one zeznania pilota Transavii, który twierdzi, że sam Poch powiedział mu, jak zrzucał przeciwników reżimu z samolotów, jak również usprawiedliwiał tę metodę eksterminacji.

Według argentyńskich władz, podczas rządów junty zginęło około 13 tys. ludzi; zdaniem organizacji praw człowieka ich liczba sięga 30 tysięcy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)