ŚwiatPilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ: jednomyślne potępienie działań Korei Płn.

Pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ: jednomyślne potępienie działań Korei Płn.

• Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie potępiła próbę nuklearną Korei Płn.
• Zapowiedziano "dodatkowe kroki: przeciwko Pjongjangowi
• Deklarację poparły nawet Chiny

Pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ: jednomyślne potępienie działań Korei Płn.
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ANDREW GOMBERT

Rada Bezpieczeństwa ONZ "zdecydowanie potępiła" nową próbę nuklearną Korei Płn. i poinformowała, że przygotuje "dodatkowe kroki" przeciwko Pjongjangowi. Deklaracja została przyjęta jednomyślnie, poparły ją też Chiny, sojusznik Korei Płn.

RB oświadczyła, że test stanowił "wyraźne naruszenie" rezolucji Rady, zatem "w dalszym ciągu istnieje jednoznaczne zagrożenie dla pokoju międzynarodowego i bezpieczeństwa".

Rada Bezpieczeństwa zapowiedziała, że "rozpocznie natychmiastowe prace" nad kolejnymi krokami wobec Pjongjangu, które będą uwzględnione w "nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa".

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił próbę jądrową, określając ją jako "głęboko destabilizującą dla regionalnego bezpieczeństwa", oraz zażądał od Pjongjangu zaniechania aktywności nuklearnej oraz respektowania własnego zobowiązania do "dającej się zweryfikować denuklearyzacji".

Przeprowadzona w środę próba jądrowa to "kolejne naruszenie licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ mimo wspólnych apeli społeczności międzynarodowej (do Pjongjangu) o wstrzymanie się od podobnych działań" - dodał Ban. Szef ONZ spotkał się z prasą przed nadzwyczajnym spotkaniem Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w związku z zaistniałą sytuacją.

- Podczas tego spotkania członkowie Rady uzgodnią treść oświadczenia potępiającego Koreę Płn. oraz uchwalą rezolucję rozszerzającą obowiązujące sankcje wobec północnokoreańskiego reżimu - mówił przed zwołanym w trybie pilnym spotkaniem Rady Bezpieczeństwa ONZ brytyjski ambasador przy ONZ Matthew Rycroft.

Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przeprowadzona próba jądrowa "jednoznaczne narusza" rezolucje RB ONZ, "zagrażając bezpieczeństwu regionu i całego świata". Stoltenberg wezwał władze w Pjongjangu do "pełnego respektowania międzynarodowych zobowiązań".

Słowa potępienia pod adresem Korei Północnej i zaniepokojenia możliwymi konsekwencjami próby jądrowej wystosowały m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Australia, Francja, UE oraz Chiny, najbliższy sojusznik Pjongjangu.

Państwo Środka w komunikacie zaapelowało do Korei Płn. o powstrzymanie się od działań, które mogłyby zaostrzyć napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała, że Chiny nie zostały uprzedzone przez Pjongjang o zamiarze przeprowadzenia próby oraz że "stanowczo sprzeciwiają się" próbie jądrowej. Według agencji Kyodo może to oznaczać, że Pekin jest gotów zgodzić się na zaostrzenie sankcji wobec swego sąsiada, co na razie postulują głównie Japonia i USA.

Premier Japonii Shinzo Abe zaznaczył, że domniemana próba bomby wodorowej zagraża bezpieczeństwu jego kraju, i zapowiedział "stanowczą reakcję" w porozumieniu z USA, Koreą Południową, Chinami i Rosją.

W Korei Płd. prezydent Park Geun Hie zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i zapowiedziała, że Pjongjang musi zostać odpowiednio ukarany przez społeczność międzynarodową. Oświadczyła, że Seul skonsultuje się w tej sprawie ze swymi partnerami, zaapelowała też o szybkie zbadanie doniesień, czy istotnie przetestowana została bomba wodorowa.

Władze USA poinformowały, że są "świadome aktywności sejsmologicznej na Półwyspie Koreańskim w pobliżu znanego północnokoreańskiego obiektu nuklearnego", zastrzegły jednak, że na razie nie są w stanie potwierdzić, czy rzeczywiście odbyła się tam próba jądrowa.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano powiedział, że jeśli potwierdzą się doniesienia o bombie wodorowej, to przeprowadzony przez Pjongjang "godny pożałowania" test jądrowy trzeba będzie uznać za naruszenie uchwalonych dotąd rezolucji RB ONZ. Zadeklarował gotowość MAEA do zaangażowania się w pokojowe rozwiązanie kryzysu.

Przeprowadzenie próbnego wybuchu niewielkiej bomby wodorowej potwierdziły w środę oficjalnie władze Korei Płn. Wybuch spowodował wstrząs o sile 5,1 st. w skali Richtera, który został odnotowany przez obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Płd.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to już czwarta próba z bronią jądrową przeprowadzona przez Pjongjang. Poprzednie - w 2006, 2009 i 2013 roku - wywołały międzynarodowe protesty i spowodowały nałożenie sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Płn. grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)