InnowacjePiłka nożna lepsza dla zdrowia niż jogging

Piłka nożna lepsza dla zdrowia niż jogging

Piłka nożna jest lepszym treningiem dla
organizmu niż jogging - zaobserwowali naukowcy z Danii.
Informację na ten temat zamieszcza serwis internetowy "Eurek Alert".

Piłka nożna lepsza dla zdrowia niż jogging
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

Zespół Petera Krustrupa z Uniwersytetu w Kopenhadze we współpracy ze szpitalem Bispebjerg obserwował, jak radzi sobie drużyna piłki nożnej złożona z 14 niewytrenowanych mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat.

W ciągu trzech miesięcy graczy poddano wielu badaniom - sprawdzano ogólną sprawność, masę mięśniową, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, ciśnienie krwi oraz wrażliwość na insulinę.

Okazało się, że 2-3 trwające godzinę treningi futbolowe tygodniowo przyniosły wyraźną poprawę kondycji i stanu zdrowia badanych mężczyzn. Po 12 tygodniach stracili oni średnio 3,5 kilograma tkanki tłuszczowej i zyskali dodatkowe 2 kilogramy masy mięśniowej. Spadło też ciśnienie tętnicze, a sprawność wzrosła. Krótko mówiąc, ich stan się polepszył, podkreślają badacze.

Równolegle, naukowcy poddawali podobnym badaniom grupę mężczyzn uprawiających jogging oraz nieuprawiającą sportu grupę kontrolną. Choć jogging także uprawiany był 2-3 razy w tygodniu, nie przyniósł tak wyraźnej poprawy stanu zdrowia. Pozwolił stracić 2 kilogramy tłuszczu, ale masa mięśniowa nie uległa zmianie. Natomiast ciśnienie krwi i wrażliwość na insulinę były podobne.

Zdaniem Krustrupa, zmienne tempo ruchu podczas meczu piłki nożnej - bieg, sprint i chód - przyczynia się do większej skuteczności takiego treningu. Wysiłek nie jest jednostajny, zatem trenowane sa wszystkie typy włókien mięśniowych - i szybkie, i powolne.

Co ciekawe, choć w przypadku obu treningów średnia prędkość poruszania się była identyczna, futboliści mówili, że się nie przemęczają, podczas gdy amatorzy joggingu twierdzili, że trenują ciężko, a bieganie sprawia im wysiłek. Według naukowców, biegając człowiek skupia się na sobie i nieco nad sobą lituje, natomiast zafascynowany grą - zapomina o zmęczeniu.

Dalsze badania - dotyczące różnych grup wiekowych - mają być prowadzone wspólnie z uczelniami w Brukseli, Rzymie i Liverpoolu. Naukowcy zabiegają o pieniądze Unii Europejskiej, UEFA i FIFA. Zdaniem Kustrupa, tak istotne zdrowotne korzyści z piłki nożnej sprawiają, że może ona znaleźć zastosowanie w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Wystarczy trawnik, piłka i dwie bramki, by zapewnić zdrowotny trening 22 osobom - komentuje badacz.

Naukowcy z Danii chcą także ocenić korzyści z innych gier zespołowych - piłki ręcznej, siatkówki koszykówki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)