Trwa ładowanie...
d2962js
12-09-2006 13:25

Piknik w Warszawie z okazji Światowego Dnia Serca 2006

24 września 2006 w godz. 12-18 na Polu Mokotowskim odbędzie się wielki, rodzinny piknik edukacyjny.

d2962js
d2962js

Już po raz piąty w Warszawie Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przy współudziale Biura Promocji m.st. Warszawy organizuje uroczyste obchody Światowego Dnia Serca. 24 września Polska przyłączy się do ponad 100 krajów, w których odbędą się bezpłatne badania, wykłady, wspólne pokazy ćwiczeń i występy.

Jak co roku, promować zdrowy tryb życia na Polu Mokotowskim w Warszawie będą znani goście - lekarze, dziennikarze, artyści. Program imprezy będzie składał się zarówno z wystąpień ekspertów, jak i artystów. Iwona Schymalla i Jarosław Kret rozmawiać będą z gośćmi o czynnikach ryzyka takich jak: nadwaga, otyłość, palenie papierosów, mała aktywność fizyczna, zły i dobry cholesterol. Poruszony zostanie też temat reanimacji w sytuacji zawału serca i telemedycyny.

Części merytorycznej programu będzie też towarzyszyła bogata oprawa artystyczna. Wystąpią: Majka Jeżowska, Marysia Sadowska i Zakopower. Nie zabraknie też aktywności sportowych. Dla chętnych będą pokazy Thai-Chi, Capoeiry, Nordic Walking. Przygotowano też specjalne atrakcje dla dzieci – liczne konkursy z nagrodami, zabawy, dmuchany plac zabaw.

Oprócz części rozrywkowej przewidziano również miejsce na działania profilaktyczne. Chętni będą mogli wykonać bezpłatne badania w punktach konsultacyjnych (zmierzyć ciśnienie, poziom cholesterolu, zrobić EKG). A także opanować zasady reanimacji w stanach zagrożenia życia.

d2962js

Na świecie 17,5 miliona ludzi umiera rocznie na choroby układu krążenia i zawał – jak informuje Światowa Federacja Serca. Choroby te są również największym zagrożeniem dla zdrowia i życia Polaków. Według danych GUS choroby serca i naczyń są przyczyną 48% wszystkich zgonów. Rokrocznie z tego powodu umiera ponad 170.000 kobiet i mężczyzn, najczęściej na skutek zawału serca, choroby wieńcowej, chorób naczyń mózgu (tzw. udarów). Umierają nie tylko osoby starsze, ale także kobiety i mężczyźni w wieku średnim, a nawet poniżej 30 roku życia. Miażdżyca będąca przyczyną wielu chorób układu krążenia rozpoczyna się wcześnie – w wieku młodzieńczym, a nawet u dzieci. Polacy należą do grupy istotnie narażonej na choroby układu krążenia. Społeczeństwo źle się odżywia, wiele osób pali papierosy i prowadzi siedzący tryb życia. Świadczą o tym dane z wieloośrodkowego ogólnopolskiego badania stanu zdrowia ludności - WOBASZ zrealizowanego w ramach programu Ministerstwa Zdrowia, Polkard 2003 – 2005. Na ich podstawie oszacowano,
że 42% mężczyzn i 25% kobiet w Polsce pali papierosy. Na nadwagę i otyłość (BMI>25) cierpi 61,6% panów i 50,3% pań w naszym kraju. Na świecie już ponad miliard ludzi ma nadwagę a 300 milionów jest otyłych. Mała aktywność fizyczna charakteryzuje ponad 50% dorosłych Polaków.

Profilaktyka w chorobach układu krążenia jest konieczna. Trzeba podkreślić, że prewencja kosztuje mniej niż leczenie. Jest tańszym działaniem prowadzącym do poprawy zdrowia społeczeństwa. Niestety, wiedza Polaków dotycząca zapobiegania chorobom serca nadal jest niewielka. Badania WOBASZ wykazały, że 2/3 Polaków nie wie jak ustrzec się przed chorobami serca.

Światowy Dzień Serca, 24 września 2006, godz. 12 - 18, Pole Mokotowskie. Wirtualna Polska jest patronem imprezy.

d2962js
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2962js
Więcej tematów