PolskaPigułka awaryjna

Pigułka awaryjna

Zdesperowane Polki nie muszą wchodzić na pokład holenderskiego statku "Langenort" ani korzystać z pigułek RU 486. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie sięgną po jedną z metod określanych mianem "antykoncepcji po" - pisze "Rzeczpospolita".

W Polsce, według danych organizacji pozarządowych, przeprowadza się nielegalnie od 80 do 200 tys. zabiegów przerwania ciąży rocznie. To efekt słabej znajomości dostępnych środków antykoncepcyjnych - ponad połowa Polaków nie stosuje żadnej metody zapobiegania ciąży lub też wybiera mało skuteczne. Istnieje także problem ofiar gwałtów. Rezultatem jest podziemny rynek aborcyjny i ogromne zainteresowanie specyfikami w rodzaju RU 486.

Działanie środków wczesnoporonnych polega na wywoływaniu poronienia - a zatem stosowane są już podczas rozwijającej się ciąży. Tam, gdzie farmakologiczne metody przerywania ciąży są dopuszczalne, stosuje się m.in. mizoprostol (prostaglandynę)
, wywołujący skurcze macicy. Mizoprostol jest preparatem wykorzystywanym również w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i jest stosunkowo łatwo dostępny. Skuteczność metody farmakologicznej przerywania ciąży oceniania jest na ok. 96%.

Środki określane mianem "antykoncepcji po" są dostępne również w Polsce. Antykoncepcja awaryjna sugerowana jest w przypadkach, gdy nastąpiły: uszkodzenie prezerwatywy, błąd w przyjmowaniu hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych lub w razie dokonanego gwałtu.

Jedynym zarejestrowanym w Polsce środkiem umożliwiającym antykoncepcję awaryjną jest postinor (lewonorgestrel). Sprzedawany na receptę specyfik zawiera wyłącznie hormon progestagen. Preparat należy przyjąć nie później niż 72 godziny po stosunku. Pewność zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą wynosi ok. 97%.

Drugą metodą stosowaną w sytuacjach awaryjnych jest metoda Yuzpe. Wykorzystuje ona tradycyjne hormonalne tabletki antykoncepcyjne, stosowane w wyższych dawkach. Skuteczność tej metody również zależy wprost od czasu podania pierwszej dawki i wynosi ok. 95%. Do antykoncepcji awaryjnej można użyć również wkładki wewnątrzmacicznej. Jej skuteczność jest stosunkowo wysoka, powyżej 90%. (jask)

Więcej: rel="nofollow">Pigułka awaryjnaPigułka awaryjna

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)