RegionalneWarszawaPiesi kontra rowerzyści. "Chodnik nie służy do jazdy. Ścieżka nie jest jego częścią"

Piesi kontra rowerzyści. "Chodnik nie służy do jazdy. Ścieżka nie jest jego częścią"

W 2014 r. straż miejska odnotowała 1378 zdarzeń dotyczących naruszenia przepisów przez rowerzystów

Piesi kontra rowerzyści. "Chodnik nie służy do jazdy. Ścieżka nie jest jego częścią"

- Nie zwracają uwagi na pieszych. Myślą, że wszystko im wolno, a przecież chodnik nie służy do jazdy na rowerze - skarży się mieszkanka warszawskiego Powiśla. O tym, że użytkownicy jednośladów stosują takie praktyki świadczą dane Straży Miejskiej. - W ubiegłym roku odnotowaliśmy 763 zdarzenia dotyczące naruszenia przez rowerzystów przepisów o korzystaniu z chodnika lub przejścia dla pieszych - tłumaczy rzecznika stołecznej straży miejskiej Monika Niżniak. To oczywiście tylko część ujawnionych przypadków.

Pieszym, których zapytaliśmy o opinię, sama obecność rowerzystów na chodniku nie przeszkadza. Do cyklistów mają pretensję przede wszystkim o to, jak się na nim zachowują. Powtarzające się zarzuty to szybka jazda i nie ustępowanie pierwszeństwa. - Rozumiem, że na ulicy jest duży ruch, a na chodniku czują się bezpieczniej, ale nie może być tak, że sami stwarzają zagrożenie przed którym uciekają - mówi matka spacerująca z dzieckiem. I dodaje: "nie raz cudem uniknęłam zderzenia z rowerzystą".

Marek tyle szczęścia nie miał. - Zderzyliśmy się na pasach. Rowerzysta wymijał ludzi, niestety przede mną nie zdążył wyhamować - opisuje student SGGW. I wspomina "na szczęście mnie przeprosił. Z obserwacji wiem, że wielu w tej sytuacji miałoby jeszcze pretensje do pieszego". Sprawy tego typu jasno rozstrzygają przepisy. - Kierującemu rowerem zabrania się przejeżdżania przez przejście dla pieszych - tłumaczy Niżniak. Za naruszenie tego przepisu użytkownik jednośladu może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Na przejściu dla pieszych rower należy przeprowadzić. Przez zebrę można przejechać tylko w sytuacji, gdy dla jednośladów wyznaczona jest odrębna droga. Za taką uznaję się trasę odpowiednio oznakowaną, np. z własną sygnalizacją. Co ważne, rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobie przechodzącej przez przejście, w miejscu, gdzie chodnik przecina się ze ścieżką.

Za jazdę po chodniku rowerzyście grozi upomnienie albo mandat w wysokości 50 zł. Z takimi samymi sankcjami muszą liczyć się również piesi, którzy chodzą po ścieżkach dla jednośladów. Okazuje się, że kij ma dwa końce i piesi też noszą swoje za uszami.

- Ludzie traktują ścieżki jak dodatkową część chodnika. A wiesz jakie jest zdziwienie, gdy na kogoś zatrąbię? - denerwuje się Damian, który rowerem jeździ do pracy. - Najgorzej jest, gdy nasz pas ruchu prowadzi przez zebrę. Piesi idą oczywiście całą szerokością, zajmując też część wydzieloną dla jednośladów - wtóruje mu Rafał. Obaj są zgodni, że rowerzyści nie powinni wjeżdżać na chodnik. - Nie pamiętam, kiedy ostatni raz mi się to zdarzyło, może gdy byłem dzieckiem? - zastanawia się Damian. I dodaje: "piesi też muszą zacząć stosować się do obowiązujących zasad".

Nie wszyscy wiedzą, że w pewnych przypadkach rowerzysta może jechać chodnikiem. Szczegółowo takie sytuacje określa ustawa prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami rowerzysta może poruszać się chodnikiem, gdy towarzyszy mu osoba poniżej dziesiątego roku, którą się opiekuje. Takie prawo przysługuje również w sytuacji, gdy "szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów". Rowerem można wjechać na chodnik także, wtedy gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu, np. na jezdni jest śnieg, gołoledź czy gęsta mgła.

Ustawa informuje również w jakiej sytuacji pieszy może poruszać się po ścieżce rowerowej. "Jest to dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich" - czytamy w dokumencie. Do tego pieszy musi pamiętać, że korzystając z tej drogi ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa cykliście.

W 2014 r. straż miejska odnotowała 1378 zdarzeń dotyczących naruszenia przepisów przez rowerzystów. - Ponad połowa dotyczyła korzystania z chodnika, nieustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz jazdy po przejściu dla pieszych - tłumaczy rzeczniczka prasowa straży miejskiej w Warszawie. W wyniku podjętych interwencji funkcjonariusze ukarali mandatami 779 osób. Za naruszanie przez rowerzystów przepisów o korzystaniu z chodnika 495 sprawców zostało ukaranych mandatami, a wobec 511 zastosowano środki oddziaływania wychowawczego.

Zobaczcie jak rowerzysta przedziera się przez tłum pieszych na ścieżce

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)