Pies uleczy dziecko z ADHD?
Pies uleczy dziecko z ADHD? Podczas wakacyjnej akcji Straż dla Zwierząt udowadnia, że jest to możliwe. Ruszyła akcja "Pomóż mi choć jeden raz, ja pomagam cały czas".
Bona to pies odrzucony przez hodowcę. Trafiłaby zapewne do tzw. rozmnażalni, gdzie suki zmuszone są do rodzenia dwa razy w roku. Tymczasem od kilku lat pomaga Piotrusiowi - dziecku z ADHD.
Samotność oswojona
- Te dzieci są samotne w tłumie. Jedynym ich przyjacielem jest zwierzę. Jeśli nawiążą z nim pozytywny kontakt, bardzo się zmieniają- mówi Jolanta Liniowska, prezes Okręgu Krakowskiego straży. Zaadoptowała Bonę, która jest wyszkolona do pracy z dziećmi z ADHD. - Mam osobiste doświadczenia z takimi dziećmi. Dogoterapia sprawia, że dzieci się uspokajają, uczą się odpowiedzialności. To świetna terapia również dla dzieci tzw. "trudnych " - dodaje.
Straż wypożycza opiekuna z psem rodzinom, które go potrzebują. Podobnie jest z końmi. Strażnicy mają swoje prywatne konie, które chcą za drobną opłatą wypożyczać, głównie dla dzieci niepełnosprawnych. - Konie korygują postawę ciała, zapobiegają przykurczom, mobilizują i uspokajają - wylicza Jolanta Liniowska. Konie te pochodzą najczęściej z interwencji straży - były bite i głodzone, teraz mogą pomagać dzieciom. Pracować z nimi mogą tylko łagodne wałachy i klacze, które doskonale znoszą wielogodzinne obcowanie z dziećmi. Straż proponuje również felinoterapię, czyli kontakt z kotami.
Zwierzę nie rzecz
Akcja, którą straż rozpoczęła w lipcu, ma na celu zarówno rozpropagowanie terapii jak edukację społeczną. Strażnicy mówią m.in. o tym jak właściwie opiekować się zwierzętami (pod hasłem "zwierzę nie jest rzeczą"), jak rozbudować tzw. adopcję zwierząt. Ostatnio okazją ku temu były Dni Dobczyc, gdzie strażnicy mieli własne stoisko i czas na scenie. W najbliższym czasie pojadą do Gdowa na święto miasta.
- Cały czas czekamy, aż nas ktoś zaprosi na imprezę do Krakowa. Bardzo chętnie opowiemy o naszej akcji - mówi Liniowska. Jednocześnie, patrole ciągle prowadzą swoją bieżącą działalność, tj. patrole interwencyjne w sprawie maltretowanych zwierząt. Straż apeluje do wszystkich, którzy są świadkami podobnych wypadków, by zgłaszali się do krakowskiego oddziału straży. Ponadto, każdy, kto chce poddać swoje dziecko terapii ze zwierzętami (psy, koty, konie), jak również zaadoptować zwierzę, może kontaktować się bezpośrednio z krakowskim oddziałem straży w siedzibie Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami przy al. Pokoju 17/19 lub pod nr. tel. 012 358 30 30w godz. 10-17, email: yolencia@wp.pl.