Trwa ładowanie...
d24idcq

Pierwszy w Chinach lot pasażerski z użyciem biopaliwa z oleju z restauracji

Samolot chińskich linii lotniczych Hainan Airlines odbył pierwszy w Chinach lot pasażerski z użyciem biopaliwa z przetworzonego oleju, który wcześniej był wykorzystywany w chińskich restauracjach - podała agencja EFE. - To krok milowy - ocenił szef firmy Boeing na Chiny Ian Thomas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy w Chinach lot pasażerski z użyciem biopaliwa z oleju z restauracji
(AFP, Fot: GREG BAKER)
d24idcq

Boeing 737 ze 100 pasażerami na pokładzie pokonał trasę z Szanghaju do Pekinu. Maszynę pilotował wiceszef Hainan Airlines Pu Ming.

Podczas lotu w dwóch silnikach wykorzystano w proporcjach pół na pół: tradycyjne paliwo oraz biopaliwo wyprodukowane w państwowej rafinerii Sinopec z oleju do gotowania, który zebrano w restauracjach.

- To krok milowy dla chińskiego lotnictwa komercyjnego - ocenił szef firmy Boeing na Chiny Ian Thomas.

d24idcq

Chiński przewoźnik dokonał tego wyczynu, niespodziewanie wyprzedzając hongkońskie linie Dragonair, będące filią Cathay Pacific. Linie Dragonair kilka dni wcześniej ogłosiły, że jako pierwsze odbędą lot nad Chinami z użyciem takiego oleju. Jednak cała operacja musiała zostać przełożona z powodu problemów z pozwoleniami.

Biopaliwa emitują od 50 do 80 procent mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwa i oczekuje się, że mogą być one sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń generowanych przez przemysł lotniczy. Obecnie nie są one jednak powszechnie wykorzystywane, m.in. ze względu na wysokie koszty produkcji - pisze dziennik "South China Morning Post".

Pierwsze na świecie loty pasażerskie z użyciem biopaliw przeprowadziły niemieckie linie Lufthansa w 2011 roku.

Zobacz także - Korwin-Mikke podróżuje "Air Korwin One"

d24idcq

Podziel się opinią

Share
d24idcq
d24idcq
Więcej tematów