PolskaPierwszy sekretarz został patronem ulicy w Rzeszowie

Pierwszy sekretarz został patronem ulicy w Rzeszowie

Komunistyczny polityk Władysław Kruczek, który m.in. w latach 1956-71 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie, decyzją rzeszowskiej rady miejskiej został patronem jednej z ulic w tym mieście.

03.01.2008 17:40

Za przyjęciem wniosku głosowało 14 radnych klubu Rozwój Rzeszowa, popierających związanego z SLD prezydenta miasta Tadeusza Ferenca. Czterech radnych wstrzymało się od głosu.

Przeciwko było ośmiu radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz radny Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej.

Lider rzeszowskiej "Solidarności" w latach 80., a obecnie radny miejski Antoni Kopaczewski na znak protestu nie uczestniczył w głosowaniu.

Od jutra chcemy zbierać podpisy mieszkańców Rzeszowa pod wnioskiem o zmianę podjętej uchwały. Naszym zdaniem, były aparatczyk PRL nie może być patronem ulicy naszego miasta - powiedział radny PiS Jacek Adamowicz.

Według zwolenników podjęcia uchwały, Kruczek był dobrym gospodarzem województwa i dbał o rozwój miasta.

Urodzony w 1910 r. w Zwięczycy k. Rzeszowa Kruczek zmarł w 2003 r. w Warszawie. W okresie międzywojennym był działaczem Komunistycznej Partii Polski. Podczas II wojny światowej służył w Armii Czerwonej, potem organizował Polską Partię Robotniczą i Gwardię Ludowej w okolicach Rzeszowa.

Po wojnie był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR i PZPR w Rzeszowie, sekretarzem KW PZPR w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1956 do 1971 r. I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Później został członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Wchodził w skład Rady Państwa, która wydała m.in. dekret o wprowadzeniu stanu wojennego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)