Pierwszy raz irackiej Rady Rządzącej
Iracka tymczasowa Rada Rządząca zebrała się po raz pierwszy w niedzielę rano na inauguracyjnym posiedzeniu.
Ukonstytuowanie się pierwszego od upadku reżimu Saddama Husajna irackiego organu władzy wykonawczej ma dać Irakijczykom większy wpływ na rządzenie krajem. Rada ma mieć pewne uprawnienia wykonawcze i prawodawcze, choć będzie podlegać władzom okupacyjnym.
Rada Rządząca będzie miało prawo mianowania i odwoływania ministrów, zatwierdzania budżetu, mianowania przedstawicieli dyplomatycznych i powołania komisji konstytucyjnej, składającej się z 8-10 osób, głównie prawników, których zadaniem będzie opracowanie przyszłej konstytucji Iraku.
Amerykański cywilny administrator Iraku Paul Bremer będzie jednak miał prawo anulowania decyzji Rady.
Skład 25-osobowej Rady odzwierciedla etniczne i religijne podziały w Iraku. Jak podkreśla Bremer, po raz pierwszy w historii Irak ma "zrównoważoną grupę reprezentatywną przywódców politycznych z całego kraju".
W Radzie znalazło się 13 przedstawicieli religijnych ugrupowań szyickich, 5 przedstawicieli ugrupowań sunnickich, 5 reprezentantów kurdyjskih, jeden chrześcijanin i jeden Turkmen.
Jak twierdzą koła dyplomatyczne w Bagdadzie, cytowane przez agencję Associated Press, Rada w ciągu 2-3 tygodni wyznaczy nowe zgromadzenie konstytucyjne, mające opracować nową ustawę zasadniczą. Pierwsze posiedzenie 200-250-osobowego Konwentu Konstytucyjnego odbędzie się najwcześniej w połowie września. W ciągu 9-12 miesięcy od tego czasu powstanie nowa konstytucja Iraku, która zostanie przedstawiona do akceptacji - w formie referendum - społeczeństwu. Kolejnym krokiem będą demokratyczne wybory.