Pierwszy na Wyspach Brytyjskich pomnik Jana Pawła II
W przypadającą w najbliższą sobotę 25. rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II na Placu św. Piotra, w ośrodku kultu maryjnego Carfin Grotto (Grota Carfin) w Szkocji (Lanarkshire) zostanie uroczyście odsłonięty pierwszy pomnik polskiego papieża na Wyspach Brytyjskich.
Pomnik autorstwa Toma Allana pomyślany jest jako hołd dla życiowego dorobku Jana Pawła II, nazywanego w Szkocji "papieżem z ludu". Grota Carfin odległa o 3 km od miejscowości Motherwell, to replika kaplicy NMP w Lourdes, a pomnik zamówił miejscowy kościół pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego.
Uroczystościom odsłonięcia i poświęcenia pomnika będzie przewodniczył biskup Motherwell Joseph Davine, a jednym z honorowych gości będzie emerytowany arcybiskup Szczepan Wesoły, były delegat Prymasa Polski ds. duszpasterstwa na emigracji, mieszkający stale w Rzymie.
To dla mnie wielki zaszczyt, iż będę mógł przewodniczyć uroczystościom odsłonięcia tego pięknego pomnika. Jan Paweł II odwiedził Szkocję w 1982 roku, a jego wizyta żyje w naszej pamięci tak, jakby nastąpiła wczoraj - powiedział dziennikarzom biskup Davine.
Świątynia ku czci NMP w Grocie Carfin usytuowana jest w pobliżu kościoła św. Franciszka Ksawerego uważanego za największego misjonarza na świecie (1506-52). Powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza Thomasa Taylora, który później został kardynałem. Otwarta dla wiernych w 1922 roku, stała się ośrodkiem pielgrzymek dla katolików ze Szkocji i świata.
Grota Carfin znana jest ze "szklanej kaplicy" usytuowanej na wzniesieniu, gdzie odprawiane są nabożeństwa w różnych językach, także po polsku i litewsku dla obu tych społeczności osiadłych w Szkocji.
Miejsce znane jest także z "zatopionego ogrodu", ekspozycji relikwiarzy i innych przedmiotów kultu. Odwiedzają go także przedstawiciele wyznań niekatolickich, ponieważ działający od 1997 roku miejscowy Ośrodek Pielgrzyma prezentuje historyczny dorobek innych religii. W 2005 roku Carfin odwiedziło 35 tys. pielgrzymów.