PolskaPierwszy Kongres Zdrowego Starzenia: wdrożenie długofalowej polityki senioralnej

Pierwszy Kongres Zdrowego Starzenia: wdrożenie długofalowej polityki senioralnej

Określenie działań koniecznych dla wdrożenia długofalowej polityki senioralnej - to cel pierwszego Kongresu Zdrowego Starzenia się, który zakończy się w Warszawie.
Dziś gościem Kongresu ma być premier Donald Tusk.

Pierwszy Kongres Zdrowego Starzenia: wdrożenie długofalowej polityki senioralnej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Małgorzata Jaworska

Profesor Bolesław Samoliński - krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego mówi, że potrzebna jest edukacja społeczeństwa o tym, dlaczego musimy dbać o swoje zdrowie. Musimy wiedzieć, że jeżeli zaczniemy inwestować w zdrowe nawyki w dzieciństwie to mamy szansę na zdrową starość. Wówczas to wszystko co nazywamy aktywizacją osób starszych będzie miało sens, bo jak ktoś jest schorowany to będzie zamykał się w swoich problemach zdrowotnych i nikt go nie zaktywizuje - tłumaczy.

Dobra kondycja zdrowotna i aktywizacja seniorów jest w interesie państwa i całego społeczeństwa - podkreśla profesor Samoliński. Populacja osób starszych, która najczęściej korzysta z systemu opieki zdrowotnej, powiększa się. Wzrastają z tego tytułu obciążenia, nawet do 15 miliardów rocznie w perspektywie kilkunastu lat. To będzie bardzo brzemienne w skutkach dla całej gospodarki - zaznacza.

Według profesora Samolińskiego, potrzebny jest kolejny krok we wdrażaniu długofalowej polityki senioralnej, którą przyjął rząd. Teraz musimy wymienić wszystkie zasadnicze problemy i pokazać, w jaki sposób będziemy je rozwiązywać. Największe zadanie i misja jest dla lokalnych społeczności, to nie rząd będzie budował atmosferę, która będzie sprzyjała zapobieganiu wykluczenia osób starszych ze społeczeństwa - podkreśla. Założenia długofalowej polityki senioralnej zostały przyjęte w grudniu ubiegłego roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)