Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
10-09-2015 14:06

Pierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu

Już 12 i 13 września odbędzie się pierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu. Będą pokazy, konkursy, kuchnia myśliwska oraz koncerty.

Pierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu
dnkx6qp
dnkx6qp

Wszystkie te atrakcje przygotowało Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

12 września od godziny 10.00 przy ulicy Nadawki (w Wasilkowie k. Białegostoku) odbędzie się konkurs latawcowy połączony z wyścigami ptaków sokolniczych.

Zwycięzcami w konkursach zostaną te ptaki, które w jak najkrótszym czasie pokonają w locie dystans 200 m (w kategorii sokoły) lub dystans 100 m (w kategorii jastrzębie) przelatując z rękawicy do wabidełka umocowanego na sznurku kręconym przez sokolnika oraz osiągną pułap 200 m i złapią wabidełko zawieszone pod latawcem lub dronem. Uczestnikami konkursów będą specjaliści w dziedzinie układania ptaków drapieżnych. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi drugiego dnia Festiwalu.

Natomiast w niedzielę 13 września na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbywać się będzie festyn sokolniczy – w programie wydarzenia przewidziano mnóstwo atrakcji.

dnkx6qp

Niegdyś polowania i tradycje z nimi związane stanowiły część kultury dworskiej. Stąd też, festyn rozpocznie się od prezentacji muzyki dawnej w wykonaniu zespołów: Carmina Aurum i Aulos. Grupy sokolnicze Vancos i Rabiec przeprowadzą pokazy lotów sokołów i innych ptaków drapieżnych. Uczestnicy festiwalu imprezy będą mieli wyjątkową okazję do zwiedzenia obozowiska sokolniczego, zapoznania się ze zwyczajami myśliwskimi i wzięcia aktywnego udziału w symulacji polowania. Będzie to także sposobność do skosztowania mało znanej kuchni myśliwskiej, w postaci pieczonej nad ogniskiem dziczyzny.

Podczas festiwalu będzie można posłuchać muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu Hubertus. Oddział Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku zaprezentuje typowe sygnały myśliwskie, grane podczas polowań. Dzięki zespołowi muzyki i tańca dawnego Capella Antiqua Bialostociensis uczestnicy festynu będą mogli poczuć się jak na dworskim balu.

Na zakończenie festynu wystąpi jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów grających muzykę irlandzką Carrantuohill, któremu towarzyszyć będzie grupa tancerzy z formacji Treblers mająca rozkręcić prawdziwą irlandzką potańcówkę.

Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku realizuje w latach 2014 – 2016 projekt Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego – Sokolarnia, który otrzymał dofinansowanie w ramach Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej w zakresie roli i znaczenia ptaków drapieżnych w naturalnych ekosystemach przyrodniczych, a dzięki temu ochrona bioróżnorodności naturalnego środowiska.

dnkx6qp
(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)
dnkx6qp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnkx6qp
Więcej tematów