PolskaPierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu

Pierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu

Już 12 i 13 września odbędzie się pierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu. Będą pokazy, konkursy, kuchnia myśliwska oraz koncerty.

Pierwszy Festiwal Sokolniczy na Podlasiu

10.09.2015 | aktual.: 10.09.2015 15:37

Wszystkie te atrakcje przygotowało Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

12 września od godziny 10.00 przy ulicy Nadawki (w Wasilkowie k. Białegostoku) odbędzie się konkurs latawcowy połączony z wyścigami ptaków sokolniczych.

Zwycięzcami w konkursach zostaną te ptaki, które w jak najkrótszym czasie pokonają w locie dystans 200 m (w kategorii sokoły) lub dystans 100 m (w kategorii jastrzębie) przelatując z rękawicy do wabidełka umocowanego na sznurku kręconym przez sokolnika oraz osiągną pułap 200 m i złapią wabidełko zawieszone pod latawcem lub dronem. Uczestnikami konkursów będą specjaliści w dziedzinie układania ptaków drapieżnych. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi drugiego dnia Festiwalu.

Natomiast w niedzielę 13 września na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbywać się będzie festyn sokolniczy – w programie wydarzenia przewidziano mnóstwo atrakcji.

Niegdyś polowania i tradycje z nimi związane stanowiły część kultury dworskiej. Stąd też, festyn rozpocznie się od prezentacji muzyki dawnej w wykonaniu zespołów: Carmina Aurum i Aulos. Grupy sokolnicze Vancos i Rabiec przeprowadzą pokazy lotów sokołów i innych ptaków drapieżnych. Uczestnicy festiwalu imprezy będą mieli wyjątkową okazję do zwiedzenia obozowiska sokolniczego, zapoznania się ze zwyczajami myśliwskimi i wzięcia aktywnego udziału w symulacji polowania. Będzie to także sposobność do skosztowania mało znanej kuchni myśliwskiej, w postaci pieczonej nad ogniskiem dziczyzny.

Podczas festiwalu będzie można posłuchać muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu Hubertus. Oddział Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku zaprezentuje typowe sygnały myśliwskie, grane podczas polowań. Dzięki zespołowi muzyki i tańca dawnego Capella Antiqua Bialostociensis uczestnicy festynu będą mogli poczuć się jak na dworskim balu.

Na zakończenie festynu wystąpi jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów grających muzykę irlandzką Carrantuohill, któremu towarzyszyć będzie grupa tancerzy z formacji Treblers mająca rozkręcić prawdziwą irlandzką potańcówkę.

Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku realizuje w latach 2014 – 2016 projekt Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego – Sokolarnia, który otrzymał dofinansowanie w ramach Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej w zakresie roli i znaczenia ptaków drapieżnych w naturalnych ekosystemach przyrodniczych, a dzięki temu ochrona bioróżnorodności naturalnego środowiska.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)