PolskaPierwszy atak zimy - zobacz, co nas czeka w pogodzie

Pierwszy atak zimy - zobacz, co nas czeka w pogodzie

Rozpoczyna się okres bardzo niestabilnej pogody z niską temperaturą, porywistym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i pierwszym śniegiem.

Pierwszy atak zimy - zobacz, co nas czeka w pogodzie
Źródło zdjęć: © AFP

13.10.2009 | aktual.: 13.10.2009 13:59

Sprawdź prognozę pogody na pogoda.wp.pl

Od wtorku słońca będzie już jak na lekarstwo. Z północy będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Najbliższe dni to opady deszczu, w rejonach górskich i na Suwalszczyźnie przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach opady śniegu. Jeszcze dziś temperatura nie spadnie poniżej zera.

W Zakopanem spadł pierwszy w tym sezonie śnieg. Na Kasprowym Wierchu w Tatrach rano leżało już 20 cm śniegu. W górach panuje zamieć, a temperatura spadła do minus 7 st. Celsjusza - informuje dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu leży ok. 1 cm śniegu. - Rano na Połoninie Wetlińskiej było 2 stopnie mrozu - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Stefan Kopka. - Na połoninach wieje silny wiatr. Pada śnieg, a widoczność nie przekracza tam 50 metrów - powiedział ratownik.

W położonych niżej Ustrzykach Górnych pada śnieg z deszczem, a termometry wskazują 2 stopnie powyżej zera. Pochmurnie i deszczowo jest także w okolicach Cisnej i Woli Michowej.

W ocenie GOPR, opady śniegu lub deszczu oraz ograniczona widoczność i silny wiatr sprawiają, że w całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego są trudne warunki turystyczne. - Turystom odradzamy wyjścia w góry - zaznaczył ratownik dyżurny.

Na wybrzeżu występuje silny wiatr z północy. Najsilniejszego wiatru możemy spodziewać się w środę. Porywy w całej Polsce będą osiągać 70 km/h, a na wybrzeżu nawet 100 km/h.

Z powodu silnego wiatru i wysokiej fali na Bałtyku zostały odwołane rejsy promów wypływających z Gdyni do Karlskrony (Szwecja)
. Z tego samego powodu odwołano też rejs z Gdańska do Nynaeshamn (Szwecja). Jeśli następne prognozy pogody potwierdzą poprawę warunków, najwcześniej prom z Gdańska do Szwecji wypłynie w środę wieczorem a z Gdyni - w czwartek rano.

Rzeczniczka prasowa Stena Line, Agnieszka Zembrzycka poinformowała, że z Gdyni łącznie odwołane zostały cztery rejsy promów Stena Baltica i Finnarrow.

W środę też gwałtownie spadnie temperatura w całej Polsce. W nocy będą przymrozki. W dzień natomiast czeka nas maksymalnie 8 st. Celsjusza na północy Polski. Na południu natomiast będzie już tylko od 4 nawet do 0 st. Celsjusza w ciągu dnia.

Rozsądnie jest wyciągnąć już ciepłe kurtki i szaliki z szafy. W najbliższym czasie nie zanosi się na poprawę pogody. Weekend również będzie zimny, deszczowy i śnieżny.

W ciągu najbliższej doby w związku z przewidywanym silnym, sztormowym wiatrem z sektora północnego na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach przewidywany jest wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych - informuje IMiGW.

Instytut ostrzega, że może powodować to zagrożenie dla obszarów zalewowych oraz możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek, utrudnienia funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, lokalne podtopienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)