PolskaPierwszy akt oskarżenia IPN wobec oficera SB ze stanu wojennego

Pierwszy akt oskarżenia IPN wobec oficera SB ze stanu wojennego

IPN oskarżył Barbarę W., b. oficera SB z
Częstochowy, o przekroczenie uprawnień wobec działaczek opozycji
przesłuchiwanych przez nią w stanie wojennym. To pierwszy akt
oskarżenia IPN wobec oficera SB za przestępstwa z tego okresu.

W poniedziałek pion śledczy IPN z Katowic skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 45-letniej Barbarze W., której zarzucono przekraczanie uprawnień funkcjonariusza publicznego. Kodeks karny przewiduje za to do 3 lat więzienia.

Jak podała prokurator Ewa Koj, szefowa pionu śledczego IPN w Katowicach, zarzutów wobec W. jest w sumie 16. Dotyczą one zmuszania w latach 1981-1984 przesłuchiwanych kobiet do przyznania się do przestępstw politycznych; dokonywania bezzasadnych rewizji osobistych połączonych z całkowitym obnażaniem się kobiet oraz zmuszania do składania oświadczeń zobowiązujących do wyjazdu z kraju bez prawa powrotu i do podejmowania współpracy z SB.

Przestępstwa Barbary W. były związane z prowadzonymi w stanie wojennym przez częstochowską SB sprawami politycznymi, dotyczącymi działalności NSZZ Solidarność oraz świeckich i kościelnych grup charytatywnych. Dotyczyły one także internowanych w stanie wojennym.

Zarzuty wobec W. pion śledczy IPN przedstawił w kwietniu tego roku. Podejrzana nie przyznała się do zarzucanych jej czynów i odmówiła składania wyjaśnień. Przestępstwa jej zarzucane stanowią zbrodnię komunistyczną w rozumieniu ustawy o IPN.(mon)

ipnzbrodnieakt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)