Trwa ładowanie...
d2adhjn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pierwsze takie badania - kim są słuchacze Radia Maryja?

7% Polaków słucha co najmniej kilka razy w tygodniu Radia Maryja, 3% kilka razy w miesiącu, 5% jeszcze rzadziej, a 85% w ogóle nie słucha tego radia - wynika z sondażu CBOS, zrealizowanego w 20-lecie istnienia rozgłośni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
O. Tadeusz Rydzyk
O. Tadeusz Rydzyk (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)
d2adhjn

Według CBOS, Telewizję Trwam przynajmniej kilka razy w tygodniu ogląda 4% badanych, kilka razy w miesiącu - 2%, 2% jeszcze rzadziej, a 92% ankietowanych nie ogląda jej wcale.

Z badań CBOS wynika, że wśród słuchaczy toruńskiej rozgłośni jest ok. 2% ludzi młodych (od 18 do 34 roku życia), 7-8% badanych w średnim wieku (35-54 lata), 11% osób starszych (mających 55-64 lata) i 29% najstarszych (w wieku 65 lat i więcej). Ponadto - jak podaje CBOS - z wiekiem wiąże się stan cywilny i status zawodowy - Radia Maryja słucha 29% osób owdowiałych i 22% emerytów, ale tylko 5% kawalerów i panien oraz 3% uczniów i studentów.

Według badań CBOS, słuchaczy Radia Maryja jest nieco więcej na wsi niż w miastach; w najmniejszych miastach słucha go 9% mieszkańców, a w największych - 10%.

d2adhjn

W ocenie CBOS, na słuchanie toruńskiej rozgłośni wpływ ma wykształcenie: do jej słuchaczy zalicza się 19% badanych z wykształceniem podstawowym, 9% z zasadniczym zawodowym, 7% z wykształceniem średnim i jeszcze mniej z wyższym - 6%.

W grupach społeczno-zawodowych słuchaczy Radia Maryja jest więcej niż przeciętnie wśród rolników (17%) i robotników niewykwalifikowanych (10%); w pozostałych grupach odsetek ten waha się od 3% (wśród pracujących na własny rachunek) do 6% (wśród pracowników usług). Natomiast wśród biernych zawodowo wyróżniają się in plus emeryci oraz renciści, wśród których słuchacze toruńskiej rozgłośni stanowią odpowiednio: 22% i 17%, a in minus uczniowie i studenci - jedynie 3% słuchaczy.

Według CBOS słuchanie Radia Maryja najbardziej zależy od wiary i praktyk religijnych. Rozgłośni tej słucha 32% osób głęboko wierzących, 9% wierzących, 2% raczej niewierzących i 1% całkowicie niewierzących; 38% słuchających Radia Maryja bierze udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, 14% - co tydzień, 6% uczestniczących w praktykach kilka razy w roku lub w ogóle niepraktykujących.

Według CBOS, Radio Maryja potrafiło mobilizować swoich słuchaczy do głosowania i podpowiadało, na kogo oddać głos: w 2001 r. 41% słuchaczy głosowało na Ligę Polskich Rodzin, w 2005 r. - 40% wybrało Prawo i Sprawiedliwość, w 2007 r. aż 62% poparło partię Jarosława Kaczyńskiego.

d2adhjn

Słuchacze Radia Maryja częściej niż inni deklarują, że biorą udział w wyborach; udział w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2010 r. zadeklarowało 71% słuchaczy i 66% tych, którzy nie słuchają Radia Maryja (frekwencja wyniosła 55,31%): gotowość udziału w wyborach parlamentarnych w 2011 r. zadeklarowało (w badaniach we wrześniu i w październiku) - 70% słuchaczy Radia Maryja i 58% tych, którzy go nie słuchają (frekwencja wyniosła 48,92%).

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnych próbach losowych dorosłej ludności Polski: 8-14 września (1077 osób), 29 września - 5 października (1099 osób) i 4-13 listopada (969 osób).

d2adhjn

Podziel się opinią

Share

d2adhjn

d2adhjn
Więcej tematów