Pierwsze stacjonarne hospicjum w Łodzi
8 mln złotych ma kosztować budowa pierwszego hospicjum stacjonarnego w Łodzi. Pomysłodawcą powstania placówki jest Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie, które zajmuje się ludźmi nieuleczalnie chorymi. W tym roku miasto przekaże na jego budowę 300 tys. zł.
11.01.2005 | aktual.: 11.01.2005 19:19
Co roku na choroby nowotworowe umiera w Łodzi około 2500 osób. Większość z nich przebywa w domach, gdzie mimo wsparcia najbliższych nie mają fachowej opieki. Zdaniem prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego, najwyższy czas, aby taka placówka powstała w Łodzi.
W przypadkach kiedy choroba jest nieuleczalna, trzeba stworzyć takie warunki, w których cierpienie będzie mniejsze, a możliwość godnego życia można przedłużyć - mówił na konferencji Kropiwnicki.
Budowa, rozłożona na trzy etapy, miałaby zakończyć się w 2007 roku. Hospicjum będzie składało się m.in. z dwóch oddziałów medycyny paliatywnej, części ambulatoryjnej oraz ośrodka opieki dziennej. Część środków na budowę hospicjum ma pochodzić z funduszy unijnych, zbiórek społecznych, od sponsorów oraz z budżetu miasta.
W tym roku miasto przekaże na budowę hospicjum 300 tysięcy złotych. Według Bogumiły Mirosławskiej-Kempińskiej z wydziału zdrowia publicznego Urzędu Miasta Łodzi, kwota ta pozwoli na przygotowanie terenu, ogrodzenie, rozpoczęcie prac doprowadzających media oraz adaptację stojących na tym terenie budynków.
22 stycznia w Pałacu Poznańskiego w Łodzi odbędzie się bal charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany na budowę hospicjum.