Pierwsze posiedzenie trybunału w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II
Pierwsze, uroczyste posiedzenie trybunału rogatoryjnego, który ma w Polsce przesłuchiwać świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, odbędzie się w Katedrze na Wawelu. Podczas inauguracyjnej sesji, wyznaczonej w dniu imienin Karola, członkowie trybunału złożą przysięgę wiernego i uczciwego wypełniania obowiązków oraz dochowania tajemnicy.
Pracami trybunału będzie kierował bp Tadeusz Pieronek, który jest tzw. sędzią delegatem, wyznaczonym przez metropolitę krakowskiego abpa Stanisława Dziwisza. Sędzią pomocniczym mianowany został dr prawa ks. Andrzej Scąber, a rzecznikiem sprawiedliwości - zwanym dawniej adwokatem diabła - dr prawa ks. Piotr Majer, kanclerz krakowskiej Kurii Metropolitalnej.
W Trybunale zasiądą także trzej notariusze: ks. Andrzej Wójcik, ks. Stanisław Molendys i ks. Mirosław Czapla. Wszyscy zostaną w piątek zaprzysiężeni.
Przysięgę złoży także abp Stanisław Dziwisz, który w Archidiecezji Krakowskiej jest pierwszym sędzią i z mocy prawa przewodniczy trybunałowi. Ponieważ jednak nie będzie osobiście zajmował się przesłuchaniami świadków wyznaczył swojego delegata - bpa Pieronka - powiedział kanclerz Kurii i rzecznik sprawiedliwości ks. Piotr Majer.
Nazwa - trybunał rogatoryjny - wywodzi się od włoskiego słowa rogare - prosić, bo został powołany w Polsce na prośbę wikariusza Rzymu kard. Camillo Riuniego. Proces toczący się w Archidiecezji Krakowskiej ma charakter pomocniczy wobec głównego procesu, który 28 czerwca rozpoczął się w Rzymie.
Pierwsze posiedzenie trybunału jest otwarte. Kolejne sesje, zwołane dla przesłuchań świadków, będą tajne i nie wiadomo, kiedy się odbędą. W Krakowie mają być przesłuchani ci świadkowie, którzy mówią po polsku.
Lista osób, które zostaną wezwane przed trybunał jest tajemnicą. Biskupowi Pieronkowi w przesłuchaniach będzie pomagał drugi sędzia - ks. Scąber. Zadaniem rzecznika sprawiedliwości jest dbanie, by proces przebiegał zgodnie z prawem. Rzecznik sprawiedliwości musi być wezwany na wszystkie przesłuchania. Czuwa nad tym, by zostały zgłębione wszystkie aspekty sprawy, a pod koniec wydaje swoją opinię - wyjaśnił ks. Majer.
Notariusze będą spisywać protokoły przesłuchań, dbać, by w odpowiedni sposób sporządzone zostały akta procesowe i przygotują dokumentację, która zostanie przesłana do Rzymu.
Ostatnia sesja trybunału, na której akta zostaną zapieczętowane i przekazane do Rzymu, także będzie uroczysta.
Przed formalnym rozpoczęciem piątkowej sesji trybunału w Krakowie postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomir Oder wręczy nominację powołanemu na wicepostulatora ojcu dr. Stefanowi Ryłce, który w Archidiecezji Krakowskiej uczestniczył w kilkudziesięciu procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Nominacje otrzymają także ks. prof. Jacek Urban i ks. prof. Grzegorz Ryś - członkowie komisji historycznej, którzy zajmować się będą zebraniem i zbadaniem wszystkich dokumentów dotyczących Jana Pawła II, m.in. jego pism.
Uroczystą sesję trybunału poprzedzą o g. 17.30 odprawione przez abpa Dziwisza uroczyste nieszpory o św. Karolu Boromeuszu. Muzykę do tekstu liturgicznego napisał ks. Robert Tyrała. Na początku odśpiewany zostanie hymn Gaude Mater Polonia, nawiązujący do postaci św. Stanisława. Na zakończenie zabrzmi pieśń o Roku Eucharystii.
Inauguracyjne posiedzenie trybunału nieprzypadkowo odbywa się w Katedrze na Wawelu. To będzie wyjątkowe, wspaniałe i radosne wydarzenie. Nowy blask zabłyśnie w Katedrze - powiedział o posiedzeniu trybunału gospodarz wawelskiej katedry, proboszcz ks. infułat Janusz Bielański.
Wawel miał szczególne znaczenia dla Jana Pawła II. W krypcie św. Leonarda, po otrzymaniu święceń kapłańskich, Karol Wojtyła odprawił 2 listopada 1946 r. mszę prymicyjną. 28 września 1958 r. w prezbiterium katedry odbyła się konsekracja biskupia księdza Karola Wojtyły, a 9 lipca 1967 r. - ingres kardynalski. Do dziś w katedrze w pobliżu wejścia do zakrystii stoi konfesjonał, w którym młody Karol Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r., tuż po otrzymaniu informacji o wybuchu wojny.
Jan Paweł II odwiedzał katedrę podczas każdego pobytu w Krakowie.