PolskaPierwsze polskie Wirtualne Muzeum

Pierwsze polskie Wirtualne Muzeum

Wirtualne Muzeum to innowacyjny projekt Fundacji Grupy TP, którego partnerem wykonawczym jest Wirtualna Polska. W założeniu program ma pomóc placówkom muzealnym w tworzeniu wirtualnych ekspozycji oraz udostępnieniu ich zbiorów za pomocą nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych. Muzeum Powstania Warszawskiego jest pierwszym ośrodkiem muzealnym, który weźmie udział w projekcie.

Od 1 sierpnia użytkownicy Internetu mają okazję obejrzeć na stronie wirtualnemuzeum.1944.pl pierwszą odsłonę Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym można śledzić materiały związane z kolejnymi dniami Powstania. Do końca lutego 2007 roku wszystkie zgromadzone zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego zostaną przeniesione na wirtualną platformę.

Prace nad stworzeniem platformy dla Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w lipcu 2006 r. W dniu 1 sierpnia, w 62- rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, został odsłonięty pierwszy etap projektu – na stronie wirtualnemuzeum.1944.pl zaprezentowane zostały obrazy kolejnych dni Powstania, informacje dotyczące przygotowań do walki, godziny "W", pierwsze powstańcze kroniki filmowe i zdjęcia. Serwis zawiera również listę nazwisk uczestników powstania zapisaną na Murze Pamięci, który znajduje się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki "przeniesieniu" go na wirtualną platformę, za pomocą wyszukiwarki możliwe jest odnalezienie nazwiska uczestników Powstania, spośród blisko 10 000 znajdujących się na Murze Pamięci.

Powstanie Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego to wielomiesięczny, kilkuetapowy projekt, wymagający zaangażowania wielu specjalistów, historyków i informatyków, którzy wspólnymi siłami stworzą internetową ekspozycję muzealną. Projekt zakłada m.in. przygotowania pełnej bazy fotografii, zrobienia dwu- oraz trójwymiarowych zdjęć wszystkich eksponatów, znajdujących się w Muzeum Powstania Warszawskiego tak, by internauta mógł obejrzeć je z każdej strony.

Platforma Wirtualnego Muzeum zakłada budowanie wirtualnych przestrzeni kolejnych polskich placówek muzealnych. Jest to projekt niezwykle nowatorski, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i światowej.

W ramach programu Wirtualne Muzeum Fundacja Grupy TP wraz z portalem Wirtualna Polska chcą promować i wspierać polskie muzealnictwo, popularyzować nowoczesną edukację oraz kulturę narodową. Dlatego też na wirtualną platformę będą zapraszane kolejne polskie muzea wraz ze swoimi bogatymi zasobami, które dzięki Wirtualnemu Muzeum będzie mógł obejrzeć internauta z każdego zakątka świata.

Zobacz stronę Wirtualnego Muzeum

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)