WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wiedeń
15-10-2008 (23:20)

Pierwsze panie w Hiszpańskiej Szkole Jazdy Konnej w Wiedniu

Austriaczka i Brytyjka stały się
pierwszymi kobietami, którym udało się zdać egzamin i przetrwać
okres próbny w słynnej Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu. Szkoła ta kultywuje stare,
klasyczne formy wyższej sztuki ujeżdżania koni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Obie panie w środę po raz pierwszy pokazały się publicznie na białych lipicanerach - koniach rasy specjalnie hodowanej od XVI wieku na potrzeby cesarskiego dworu w Wiedniu.

Brytyjka i Austriaczka mają teraz szanse na pięć lat treningu i występy z perfekcyjnym zespołem jeźdźców w szkole założonej w 1572 roku.

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy w Wiedniu kultywuje stare, klasyczne formy wyższej sztuki ujeżdżania. Kobietom nie zabraniano do niej wstępu, ale, ze względu na wojskowe korzenie instytucji, dominował w niej wizerunek jeźdźca-mężczyzny.

WP

Występy galowe i codzienne poranne treningi w pięknym barokowym maneżu w centrum Wiednia przyciągają tłumy. Zgromadzeni podziwiają np. jak konie chodzą zgranym szeregiem na tylnych nogach.

Zawsze chciałam pracować bezpośrednio z końmi. Nie chciałam czysto teoretycznej pracy - powiedziała 21-letnia Hannah Zeitlhofer z Wiednia.

17-letnia Brytyjka Sojourner Morrell jest zachwycona i nie przeraża jej obowiązkowa praca w stajni._ Sądziłam, że stajnia pełna ogierów to masa pracy, ale nie, konie są bardzo spokojne i piękne_ - powiedział .

Szkoła poszukuje jeźdźców o specyficznej budowie: krótkim tułowiu i długich nogach, aby jeźdźcy nie dominowali nad niedużymi lipicanerami. A w kategoriach cech wewnętrznych potrzeba wytrzymałości i wytrwałości - mówi dyrektor szkoły Elisabeth Guertler.

WP

Według niej nic nie stoi na przeszkodzie, by kobiety ujeżdżały białe ogiery do pokazów. - A co przemawia przeciwko temu? - pyta i sama odpowiada: dzisiaj i panie i panowie muszą na siebie zarabiać i tak samo się sprawdzić.

Lipicanery to rasa wyhodowana w stadninie Lipizza koło Triestu (obecnie Słowenia). Sławę zdobyły dzięki wiedeńskiej Hiszpańskiej Szkole Jazdy. Obecnie wierzchowce pochodzą z austriackiej państwowej stadniny Piber. Po służbie w Wyższej Szkole Jazdy najlepsze ogiery wracają do stadniny jako reproduktory.

Polub WP Wiadomości
WP
WP