ŚwiatPierwsze panie w Hiszpańskiej Szkole Jazdy Konnej w Wiedniu

Pierwsze panie w Hiszpańskiej Szkole Jazdy Konnej w Wiedniu

Austriaczka i Brytyjka stały się
pierwszymi kobietami, którym udało się zdać egzamin i przetrwać
okres próbny w słynnej Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu. Szkoła ta kultywuje stare,
klasyczne formy wyższej sztuki ujeżdżania koni.

15.10.2008 | aktual.: 16.10.2008 03:10

Obie panie w środę po raz pierwszy pokazały się publicznie na białych lipicanerach - koniach rasy specjalnie hodowanej od XVI wieku na potrzeby cesarskiego dworu w Wiedniu.

Brytyjka i Austriaczka mają teraz szanse na pięć lat treningu i występy z perfekcyjnym zespołem jeźdźców w szkole założonej w 1572 roku.

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy w Wiedniu kultywuje stare, klasyczne formy wyższej sztuki ujeżdżania. Kobietom nie zabraniano do niej wstępu, ale, ze względu na wojskowe korzenie instytucji, dominował w niej wizerunek jeźdźca-mężczyzny.

Występy galowe i codzienne poranne treningi w pięknym barokowym maneżu w centrum Wiednia przyciągają tłumy. Zgromadzeni podziwiają np. jak konie chodzą zgranym szeregiem na tylnych nogach.

Zawsze chciałam pracować bezpośrednio z końmi. Nie chciałam czysto teoretycznej pracy - powiedziała 21-letnia Hannah Zeitlhofer z Wiednia.

17-letnia Brytyjka Sojourner Morrell jest zachwycona i nie przeraża jej obowiązkowa praca w stajni._ Sądziłam, że stajnia pełna ogierów to masa pracy, ale nie, konie są bardzo spokojne i piękne_ - powiedział .

Szkoła poszukuje jeźdźców o specyficznej budowie: krótkim tułowiu i długich nogach, aby jeźdźcy nie dominowali nad niedużymi lipicanerami. A w kategoriach cech wewnętrznych potrzeba wytrzymałości i wytrwałości - mówi dyrektor szkoły Elisabeth Guertler.

Według niej nic nie stoi na przeszkodzie, by kobiety ujeżdżały białe ogiery do pokazów. - A co przemawia przeciwko temu? - pyta i sama odpowiada: dzisiaj i panie i panowie muszą na siebie zarabiać i tak samo się sprawdzić.

Lipicanery to rasa wyhodowana w stadninie Lipizza koło Triestu (obecnie Słowenia). Sławę zdobyły dzięki wiedeńskiej Hiszpańskiej Szkole Jazdy. Obecnie wierzchowce pochodzą z austriackiej państwowej stadniny Piber. Po służbie w Wyższej Szkole Jazdy najlepsze ogiery wracają do stadniny jako reproduktory.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)