Trwa ładowanie...
30-11-2005 11:30

Pierwsze expose Angeli Merkel

Nowa kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiła w Bundestagu program koalicyjnego rządu CDU/CSU i SPD, którego celem jest przezwyciężenie gospodarczego i finansowego kryzysu oraz powrót Niemiec do roli motoru rozwoju Europy i silnego partnera na arenie światowej.

Pierwsze expose Angeli MerkelŹródło: AFP
d3x7rw8
d3x7rw8

Merkel napiętnowała porwanie przez terrorystów w Iraku Niemki Susanne Osthoff i jej irackiego kierowcy i zapewniła, że ani jej rząd, ani też niemiecki parlament nie dadzą się szantażować przez terrorystów.

Działania rządu nastawione są na ratowanie życia porwanych - powiedziała kanclerz Merkel. Podkreśliła, że międzynarodowy terroryzm jest jednym z największych wyzwań dla świata. Nie wolno zaprzestać walki z międzynarodowym terroryzmem - podkreśliła nowa szefowa niemieckiego rządu.

Widoczny znak upamiętni krzywdy

Merkel zapowiedziała także powstanie w Berlinie zgodnie z umową koalicyjną "widocznego znaku" upamiętniającego krzywdy wypędzenia, zastrzegła równocześnie, że realizacja tego projektu odbędzie się "w duchu pojednania" i "w europejskim kontekście".

Szefowa niemieckiego rządu wskazała na wspólne oświadczenie prezydentów Polski i Niemiec, Aleksandra Kwaśniewskiego i Johannesa Raua, z jesieni 2003 r. jako "dobrą podstawę" do poszukiwań "wspólnej, a nie dzielącej drogi".

d3x7rw8

Zapowiedziała, że podczas wizyt w sąsiednich krajach będzie zabiegała o takie rozwiązanie. Jest to związane z naszym rozumieniem historii, ale też z zaufaniem innych do nas. Dlatego należy te oba aspekty połączyć - dodała.

Merkel nie użyła nazwy "Centrum przeciwko Wypędzeniom" - kontrowersyjnego projektu forsowanego przez przewodniczącą Związku Wypędzonych Erikę Steinbach i wzbudzającego niepokój w Polsce i Czechach. W minionych latach Merkel popierała ten projekt Steinbach, należącej do władz CDU.

Do Polski w dowód partnerstwa

Niemcy będą odgrywali w Unii Europejskiej rolę pośrednika i partnera nastawionego na kompromis i będą brali pod uwagę zdanie zarówno dużych jak też małych krajów- zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w expose.

Świadectwem takiej postawy będzie moja podróż wraz ministrem spraw zagranicznym Frankiem-Walterem Steinmeierem w najbliższy piątek do Polski- podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

d3x7rw8

Merkel podkreśliła, że Niemcy opowiadają się za "rozsądnym kompromisem" w sporze o budżet UE na latach 2007-2013 i "wniosą swój wkład" do porozumienia. Zastrzegła, że ze względu na dziurę budżetową nie może dojść do "finansowego przeciążenia" Niemiec. Poinformowaliśmy o tym wszystkich partnerów - powiedziała. Merkel nie podała żadnych konkretnych liczb. Wcześniej zapowiadała, że wydatki Niemiec nie mogą przekroczyć 1% dochodu narodowego brutto.

Szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za podjęciem starań o uchwalenie europejskiej konstytucji. Europa znajduje się w głębokim kryzysie - stwierdziła.

Współpraca z USA w imię wspólnych wartości

Niemiecka kanclerz opowiedziała się za ścisłą współpracą Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi, zaapelowała jednak do władz w Waszyngtonie o jak najszybsze wyjaśnienie sprawy tajnych lotów CIA i amerykańskich więzień w Europie.

d3x7rw8

Nowy niemiecki rząd będzie w przyszłości zabiegał ze wszystkich sił o ścisłe, szczere, otwarte i nacechowane zaufaniem stosunki w ramach transatlantyckiego partnerstwa - zapowiedziała Merkel. Wspólnota wartości łącząca Europę i Amerykę jest dobrem, którego nie sposób przecenić - zauważyła kanclerz. Zaapelowała do odłożenia na bok sporów z przeszłości dotyczących wojny w Iraku.

Zdaniem Merkel, wspólna europejska polityka zagraniczna nie może być surogatem NATO, lecz jedynie uzupełnieniem sojuszu atlantyckiego. NATO jest i pozostanie najsilniejszą kotwicą naszego wspólnego bezpieczeństwa - podkreśliła.

Merkel powiedziała, że liczy na to, iż władze USA "potraktują poważnie" zaniepokojenie w Europie wywołane doniesieniami o nielegalnych lotach i więzieniach CIA i "wkrótce" wyjaśnią ten problem.

d3x7rw8

Rosja nieodzowna dla stabilizacji Europy

Kanclerz Niemiec opowiedziała się także za kontynuowaniem strategicznego partnerstwa z Rosją. Rosja jest ważnym partnerem gospodarczym, jest także sojusznikiem w walce z międzynarodowym terroryzmem oraz jest oczywiście również krajem, który jest nieodzowny dla politycznej stabilizacji Europy - powiedziała Merkel.

Podkreśliła, że Niemcy są "szczególnie zainteresowani" powodzeniem procesu modernizacji Rosji. Będziemy uwzględniali to w naszej polityce zagranicznej - zauważyła. Szefowa niemieckiego rządu nie nawiązała do kontrowersyjnego gazociągu przez Bałtyk.

Merkel przedstawiła problematyką współpracy z Rosją krótko i rzeczowo w końcowej części expose. Jej poprzednik Gerhard Schroeder mówił w swoich wcześniejszych wystąpieniach jako szef rządu o stosunkach z Rosją w sposób bardziej emocjonalny. Określał zadanie zakotwiczenia Rosji w Europie i polepszenie stosunków UE-Rosja mianem "historycznej misji" Niemiec.

d3x7rw8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7rw8
Więcej tematów