Pierwsze dwa tygodnie wakacji - zginęły 252 osoby, 3 tys. rannych
252 osoby zginęły, a ponad 3 tys. odniosło
rany w 2362 wypadkach, do których doszło w ciągu dwóch pierwszych
tygodni tegorocznych wakacji - wynika ze statystyk policyjnych.
Zatrzymano ponad 10 tys. 700 nietrzeźwych kierowców.
Poinformował o tym Marcin Szyndler z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.
Statystyki obejmują okres od 24 czerwca (początek wakacji) do 10 lipca.
Każdy kto wybiera się w długą podróż, powinien ją dobrze zaplanować. Róbmy częste przerwy. Miejmy przy sobie butelkę z zimną wodą, by móc napić się czy przemyć wodą twarz. Pamiętajmy, że upały zmniejszają naszą reakcję na drodze - powiedział Szyndler.
Zaapelował też, by kierowcy ograniczali prędkość. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe. Z policyjnych doświadczeń wynika, że najwięcej najtragiczniejszych wypadków wydarza się w piękne, słoneczne dni, gdy jest sucha nawierzchnia, a kierowcy jadą niezwykle szybko - powiedział.
Szyndler przypomniał, że w okresie wakacji policjanci w całym kraju prowadzą kontrole m.in. prędkości, trzeźwości kierowców i stanu technicznego pojazdów. Sprawdzamy też w jaki sposób są przewożone dzieci - dodał.
Odnosząc się do kwestii nietrzeźwych kierowców Szyndler wyjaśnił, że od kilku miesięcy widoczny jest wzrost ich liczby. Średnio dziennie zatrzymujemy ok. 600 nietrzeźwych kierujących - dodał.
Ze statystyk policyjnych wynika też, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni wakacji w Polsce utonęły aż 84 osoby. Policjanci apelują, by urlopowicze korzystali jedynie ze strzeżonych kąpielisk. Nie kąpmy się w miejscach, gdzie nie wiemy jak jest głęboko i co znajduje się na dnie - powiedział policjant.
W ubiegłym roku podczas wakacji na polskich drogach zginęło 927 osób, blisko 12 tys. zostało rannych. Doszło do ponad 8 tys. wypadków.