Trwa ładowanie...
dfhldnt

Pierwsza w Polsce wypożyczalnia elektrycznych aut powstanie we Wrocławiu

We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na razie miasto szuka partnera, który zajmie się uruchomieniem przedsięwzięcia i jego zarządzaniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dezodorant i papierosy to kiepskie połączenie w samochodzie...
Dezodorant i papierosy to kiepskie połączenie w samochodzie... (Fotolia)
dfhldnt

Plany stworzenia we Wrocławiu takiej wypożyczalni pojawiały się już roku ubiegłym. Wówczas władze miasta zorganizowały spotkanie z ewentualnymi prywatnymi partnerami, którzy mogliby zająć się tym przedsięwzięciem. Teraz projekt przyjmuje bardziej realne kształty – miasto ogłosiło bowiem przetarg na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych.

Takie wypożyczalnie funkcjonują już w wielu dużych europejskich miastach, m.in. Berlinie, Amsterdamie czy Wiedniu. W Polsce byłoby to zupełne novum, jednak należy dodać że nad Wisłą rośnie zainteresowanie tym przedsięwzięciem.

- Chcemy ograniczyć ilość pojazdów indywidualnych w centrum i przy okazji zaproponować nowy i wygodny środek komunikacji – mówi Elżbieta Urbanek z Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UM we Wrocławiu. Ratusz chce, by w mieście pojawiło się 200 nowych aut elektrycznych.

dfhldnt

Co oprócz pojazdów potrzebne jest miejskiej wypożyczalni? Stacje wypożyczeń oraz specjalnie dedykowane miejsca parkingowe – tych pierwszych ma powstać nawet 100 na terenie całego miasta, zaś miejsc do parkowania – 500. Pewne jest, że lokalizację 30 stacji określą urzędnicy, zaś resztę – partner prywatny. Wypożyczalnia ma działać całodobowo przez cały rok.

Na razie nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować wypożyczenie i na jakich zasadach będzie się ono odbywać. Oferty w przetargu można składać do 29 września 2015 r. Partner, który zainteresowany byłby prowadzeniem tego przedsięwzięcia we Wrocławia, musiałby podpisać z miastem umowę na co najmniej cztery lata.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dfhldnt

Podziel się opinią

Share
dfhldnt
dfhldnt
Więcej tematów