PolskaPierwsza taka operacja w Polsce

Pierwsza taka operacja w Polsce

Światowej sławy ekspert asystował we
wtorek poznańskim kardiochirurgom, którzy do operacji serca użyli
rozpuszczalnego pierścienia. Była to pierwsza tego typu operacja
zastawki dwudzielnej w Polsce - informuje "Gazeta Poznańska".

Pacjentem był Arek, dziewięciolatek, u którego rozpoznano niedomykalność zastawki dwudzielnej, wrodzonej wady serca. Konwencjonalna naprawa zawsze niesie ryzyko powikłań. Podjęto więc decyzję o wszczepieniu w serce rozpuszczalnego pierścienia.

Zabieg, który od początku do końca przeprowadził poznański kardiochirurg, obserwował prof. Afksendiyos Kalangos, światowej klasy ekspert kardiochirurgii dziecięcej z Genewy. Gość już wcześniej przygotowywał poznaniaków do samodzielnych operacji z zastosowaniem pierścieni nowej generacji, produkowanych z tego samego materiału, z jakiego wytwarza się nici chirurgiczne.

- Pierścień z czasem się rozpuszcza, pozostawiając włóknistą bliznę, która dodatkowo wzmacnia pierścień zastawki. Największym walorem metody jest możliwość korzystania z niej u dzieci również bardzo małych - opowiada prof. Michał Wojtalik, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej AM w Poznaniu.

Dziecko, które urodzi się z wadą zastawki, musi kiedyś przejść zabieg jej naprawy. Do tej pory lekarze mieli do wyboru wymianę wadliwej zastawki na sztuczną, bądź plastykę z wstawieniem pierścienia trwałego. - W pierwszym przypadku ryzykowaliśmy powikłaniami i musieliśmy wymieniać zastawkę na większą wraz ze wzrostem dziecka. W drugim dziecko jest narażone na ryzyko infekcji i dodatkowe operacje - wylicza poznański specjalista.

Na wszczepienie nowego pierścienia wystarczy lekarzom pięć minut. - Tego typu wady są rzadkie, więc możemy zoperować każde dziecko zakwalifikowane do zabiegu. Czeka już pięcioro dzieci z całego kraju - mówi prof. Wojtalik, który dzięki współpracy ze szwajcarskim kardiochirurgiem stworzył w Poznaniu pierwszy i na razie jedyny ośrodek specjalizujący się w wszczepianiu nowych rozpuszczalnych pierścieni.

- To jest bardzo dobry chirurg i dlatego poznański ośrodek będzie organizował wstępne szkolenia w tym zakresie- zapowiada prof. A. Kalangos. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)