Trwa ładowanie...

Pierwsza sesja po wyborach, zaprzysiężenie prezydenta: Będzie dwóch włodarzy równocześnie?

Nieścisłość w ustawie o samorządzie gminnym mogą doprowadzić do kuriozalnej sytuacji, w której dla zaprzysiężenia nowego wójta koniecznie będzie zwołanie sesji „starej” rady gminy, w terminie przypadającym po wyborach do rad gmin, ale przed upływem jej kadencji.

Share
Pierwsza sesja po wyborach, zaprzysiężenie prezydenta: Będzie dwóch włodarzy równocześnie?
Źródło: East News, fot: Marek BAZAK
d215cfg

Niespójne przepisy i wątpliwości samorządowców dotyczące prawa wyborczego w zbliżających się wyborach samorządowych wywołały dyskusję podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Najnowszy problem pojawił się po dokonaniu przez Sejm zmiany w art. 20 ustawy o samorządzie gminnym - przy okazji prac nad projektem ustawy dotyczącej zniesienia Ostrowic. Nowy zapis mówi, że „pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady”.

Tymczasem art. 29 tej samej ustawy określa, że prezydent/burmistrz/wójt obejmuje obowiązki z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania na sesji, którą komisarz wyborczy zwołuje na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju.

d215cfg

Takie rozwiązanie oznacza, że przez pewien czas w gminach może sprawować władzę dwóch prezydentów, burmistrzów lub wójtów. Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Jeśli PKW ogłosi wyniki w ciągu tygodnia, to I sesja może być zwołana między 29 października a 4 listopada br. Tymczasem kadencja obecnych rad trwa do 16 listopada br., identycznie trwa kadencja prezydentów, burmistrzów i wójtów. Przez okres kilkunastu dni więc w miastach sprawować władzę może stary i nowy prezydent/burmistrz.

W liście skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Joachima Brudzińskiego, Prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz zauważa, że zmiana ta doprowadzi - do kuriozalnej sytuacji, w której dla zaprzysiężenia wójta koniecznie będzie zwołanie sesji „starej” rady gminy, w terminie przypadającym po wyborach do rad gmin, ale przed upływem jej kadencji.

Dlatego Związek Miast Polskich postuluje szybką nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, by uniknąć tego typu kłopotów.

d215cfg

Szefowa KBW, Magdalena Pietrzak przyznała, że jest nieścisłość w przepisach. Jej zdaniem jednak jest ona związana wyłącznie ze ślubowaniem, czyli objęciem funkcji przez prezydenta. Ponieważ do obowiązków komisarzy wyborczych należy zwołanie I sesji rady gminy, szefowa KBW zapewniła, że będą je zwoływać, gdy „będzie możliwość rozpoczęcia kadencji przez nowego prezydenta/burmistrza/wójta”.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Autor: pt

"Tłit". Michał Kamiński o billboardach z Kaczyńskim: zareagowali z wściekłością, to celny strzał

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d215cfg

Podziel się opinią

Share
d215cfg
d215cfg
Więcej tematów