Trwa ładowanie...
02-04-2006 14:30

Pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II

Wieczorem w całej Polsce płoną znicze przed tablicami upamiętniającymi Papieża Jana Pawła II; w wielu oknach wywieszono polskie i watykańskie flagi. Tysiące osób modliło się o rychłą beatyfikację w krakowskich Łagiewnikach i w Kalwarii Zebrzydowskiej. W kościołach całej Polski trwają msze św. i nabożeństwa w tej intencji.

Pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła IIŹródło: PAP
d2p7fos
d2p7fos

Odczytywane było także przesłanie biskupów w I rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Nic z tego, co posiadał, nie przysłoniło tej Jego wielkiej miłości, jaką darzył każdego człowieka. Za to serce jeszcze raz dziś dziękujemy Bogu i Jemu, Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w homilii, wygłoszonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Miłością ożywieni służmy sobie wzajemnie! - podkreślił, przypominając słowa św. Pawła.

W całej Polsce wiele osób, na znak pamięci, jak przed rokiem, przypięło do ubrań białe wstążeczki. Na warszawskich ulicach i pod kościołem akademickim św. Anny harcerze rozdawali żółte tulipany. Na placu Piłsudskiego tysiące warszawiaków zgromadziły się na czuwaniu. Obecni na placu mogli wcześniej obejrzeć na telebimie filmy z najważniejszymi homiliami i przesłaniami Jana Pawła II.

W Pałacu Prezydenckim wystawiono księgę pamiątkową, do której wpisało się kilkaset osób. Natomiast w kaplicy Pałacu została odprawiona msza św. W Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert "Jan Paweł II In Memoriam" pod dyrekcją Placido Domingo.

W Tatrach górale przystroili 15-metrowy stalowy krzyż na Giewoncie żółto-białymi flagami papieskimi. Dwie flagi zawieszono na ramionach krzyża i związano u dołu tak, aby utworzyły literę "V", mającą symbolizować zwycięstwo życia nad śmiercią i dobra nad złem.

d2p7fos

W Przemyślu wierni obrządku greckokatolickiego uczestniczyli we mszy św. w intencji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II. Odprawił ją metropolita przemysko-warszawskiego abp Jan Martyniuk. Po mszy wierni zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą pobyt Papieża Jana Pawła II w archikatedrze greckokatolickiej w Przemyślu w 1991 r. Wtedy to właśnie Ojciec Święty przekazał ten kościół grekokatolikom "na wieczność".

Kilku włoskich biegaczy wyruszyło w niedzielę po południu z wadowickiego rynku do Krakowa. Biegli z ogniem, który zapalili przed grobem Ojca Świętego. Włosi przybyli z Rzymu. Ich wyprawa "Płomień Lolka", zorganizowana została po raz pierwszy. Do rodzinnego miasta Jana Pawła II przybyli w sobotę. Tam spędzili noc wspólnie się modląc. W Wigrach na Suwalszczyźnie, gdzie Papież zatrzymał się podczas pielgrzymki w 1999 r., setki osób zwiedzało apartamenty papieskie w Domu Pracy Twórczej. W klasztorze w Wigrach Ojciec Święty przebywał dwa dni. Co roku apartamenty te odwiedza prawie 40 tys. osób.

W Wadowicach otwarto wystawę: "Szukałem was i teraz przyszliście do mnie" Wystawa 110 fotografii ukazuje głównie reakcje ludzi w ostatnich dniach życia Papieża Jana Pawła II, w chwili jego śmierci oraz podczas pogrzebu.

Niedziela była ostatnim dniem, kiedy można było wpisywać się do Wielkiej Pamiątkowej Księgi Polaków, jaką w hołdzie Janowi Pawłowi II wykonał radomianin Edmund Kryza. Księga ma ponad dwa metry wysokości i blisko półtora metra szerokości. Liczy 366 stron i waży ponad 250 kg.

Ok. 15 tys. osób wzięło udział w koncercie Stanisława Soyki, który na krakowskim rynku wykonał "Tryptyk Rzymski". W niedzielę zapalano znicze także przy grobie rodziców Jana Pawła II i przy jego pomniku na Cmentarzu Rakowickim.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj