Trwa ładowanie...
13-09-2010 10:05

Pierwsza pomoc dla pijanych dzieci

Coraz więcej Brytyjczyków poniżej 16. roku życia pije alkohol, a co więcej - nie potrafi pomóc swoim znajomym, którzy są tak pijani, że wymiotują, dławią się lub są nieprzytomni. Dlatego Czerwony Krzyż chce promować naukę pierwszej pomocy medycznej wśród nastolatków.

Pierwsza pomoc dla pijanych dzieciŹródło: Jupiterimages
d1yfy8f
d1yfy8f

Z badań Czerwonego Krzyża wynika, że na 2,5 tys. Brytyjczyków w wieku 11-16 lat aż 10 procent znalazło się w towarzystwie pijanych znajomych, którzy źle się czuli, byli ranni lub stracili przytomność, a 14 procent z nich wymagało natychmiastowej pomocy. Dlatego Czerwony Krzyż zwraca uwagę na potrzebę promowania pierwszej pomocy medycznej wśród młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem działań mających na celu ratowanie osób pod wpływem alkoholu.

Nie potrafią pomóc

Z danych organizacji charytatywnej Drinkware wynika, że między 2006 a 2009 rokiem z powodu alkoholu w szpitalach wylądowało ponad 7 tys. dzieci poniżej 15. roku życia. 23 procent uczniów w wieku 11-16 lat ma na swoim koncie upicie się, a jeden na trzech 14-16-latków przyznaje się do spożywania alkoholu w każdy weekend. Większość z tych osób miała do czynienia ze znajomymi, którzy byli tak pijani, że wymagali natychmiastowej pomocy. Jednak, jak wynika z badań, większość z nich wpadała w panikę i nie wiedziała, co robić w sytuacji, kiedy towarzysze dławili się podczas wymiotów lub byli nieprzytomni.

- Trzeba dopilnować, aby każdy młody człowiek umiał reagować w sytuacji, kiedy druga osoba potrzebuje pomocy – bez względu na to, czy chodzi o skutki alkoholu czy nie – podkreśla Joe Mulligan z Czerwonego Krzyża. W ramach kampanii „Life – Live It” organizacja chce przygotować specjalne materiały edukacyjne, między innymi wideo, które zamieści na portalu You Tube. – Mamy nadzieję, że dzięki takim kanałom informacje dotrą bezpośrednio do młodzieży – podkreśla Mulligan. Dzieci będą mogły się nauczyć bezpiecznych pozycji ułożenia ciała, które zapobiegają zadławieniom oraz technik reanimacji – czytamy w serwisie BBC.

KK

d1yfy8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yfy8f
Więcej tematów