Pierwsza edycja Nagrody PAP im. Kapuścińskiego rozstrzygnięta
Jerzy Haszczyński i Michał Żakowski zostali laureatami pierwszej edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla autorów informacji - zarówno tekstów jak i relacji radiowych czy telewizyjnych. Wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie.
20.10.2011 | aktual.: 20.10.2011 12:56
W środowym posiedzeniu kapituły nagrody pod przewodnictwem Jerzego Paciorkowskiego brali udział: Alicja Kapuścińska, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Mirosław Ikonowicz, Michał Kobosko, Maciej Wierzyński, Maria Wiernikowska, Piotr Gabryel i Bogusław Chrabota. Przyznano nagrody w dwóch z trzech kategorii przewidzianych w regulaminie nagrody - tekstowej i dźwiękowej. W trzeciej kategorii - materiały wideo - jury zdecydowało się nie wyłaniać w tym roku laureata.
W kategorii tekstowej nagrodzono Jerzego Haszczyńskiego za tekst "Jemeńska szkoła dżihadu" opublikowany w "Rzeczpospolitej" z 23 stycznia 2010 roku. To reportaż z najsłabiej rozwiniętego, najbardziej konserwatywnego z państw arabskich, które powoli zamienia się w nowe epicentrum terroryzmu. Inne nominowane do nagrody teksty to "Władcy Nieba" Igora T. Miecika ("Newsweek") oraz "Pięć mitów polskiej biedy" Artura Włodarskiego ("Gazeta Wyborcza").
Nagrodzony materiał radiowy "Ateny - kasy fiskalne" Michała Żakowskiego z Redakcji Aktualności I Programu Polskiego Radia przestawia sytuację w ogarniętej kryzysem Grecji, gdzie zwykli obywatele nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Buntują się przeciwko obowiązkowi stosowania kas fiskalnych, nie rozumiejąc istoty problemów, przed którymi stoją. Do nagrody nominowano też materiały "Agnieszka" Andrzeja Andrzejewskiego (Radio Wrocław) oraz "Odciski z religii" Piotra Słowińskiego (Radio Wrocław i Regionalny Tygodnik Informacyjny).
Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł ufundowanych przez sponsora - firmę Samsung. Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i Agencji i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.
Patron nagrody - Ryszard Kapuściński, który 14 lat przepracował w PAP, był pierwszym dziennikarzem, którego twórczość trafiła do noblowskich rankingów, wyżej jednak od doktoratów honoris causa i nagród literackich cenił sobie skromny tytuł reportera. Kapuściński uważał, że dziennikarstwo jest misją i powołaniem, a informacja ma w sobie niekiedy moc zmieniania świata.
Wśród kryteriów, wedle których oceniane są materiały zgłaszane do nagrody, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana, jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, telewidz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz - w przypadku tematów kontrowersyjnych - mógł zapoznać się ze wszystkimi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.
Oceniana jest także wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.