PolskaPierwsza część "Naszego elementarza" ma adaptacje dla niepełnosprawnych

Pierwsza część "Naszego elementarza" ma adaptacje dla niepełnosprawnych

Pierwsza z czterech części przygotowywanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza" została zaadaptowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych; są cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami.

Pierwsza część "Naszego elementarza" ma adaptacje dla niepełnosprawnych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

01.08.2014 20:59

Adaptacje drugiej części podręcznika dla uczniów I klas szkół podstawowych będą gotowe na początku października, a trzeciej i czwartej do końca grudnia - poinformowała rzeczniczka prasowa MEN Joanna Dębek.

Adaptacja dla uczniów niewidomych została wykonana w systemie Braille'a, a dla uczniów słabowidzących - w druku powiększonym.

Przygotowano też adaptacje dla uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją. Z myślą o nich w podręczniku dokonano niezbędnych zmian. Dodatkowo w książce wzbogacono treści o piktogramy systemu PCS (Picture Communication Symbols). Ponadto dodano karty komunikacyjne oraz słowniczek wszystkich wykorzystanych symboli.

Przygotowano również wersję multimedialną zawierającą teksty z "Naszego elementarza" nagrane w polskim języku migowym (PJM).

Podręczniki adaptowane mają też wersję dla nauczyciela. Do końca roku wykonana zostanie także książka pomocnicza.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć, co najmniej, trzem rocznikom.

Podręczniki adaptowane, dostosowane do potrzeb konkretnego ucznia, np. niewidomego, będą własnością organu prowadzącego, a nie konkretnej szkoły. W przypadku zmiany miejsca nauki uczeń będzie zabierał podręcznik z sobą do nowej szkoły.

Szkoły zamówiły ponad 577 tys. podręczników dla pierwszaków; w tym ponad 4 tys. zaadaptowanych na potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)